Projekty

„Modlitwa. Teatr powszechny” w reżyserii Michała Stankiewicza jest spektaklem partycypacyjnym, otwartym działaniem scenicznym inspirowanym utworami ubiegłorocznej noblistki Swietłany Aleksijewicz. Opiera się na założeniu, że uczestnictwo w kulturze nie może oznaczać tylko dostępu do instytucji kultury, ale powinno być poszerzane o możliwości aktywnego, kooperacyjnego, w dużym stopniu autonomicznego udziału zainteresowanych osób. Dlatego w strukturze spektaklu aktorami są uczestnicy, którzy przedstawiają (interpretują) wybrane przez siebie fragmenty reportaży Aleksijewicz. Spektakl wprost realizuje postulaty teatru powszechnego, publicznego – współtworzonego przez obywateli, pozwalającego na ekspresję wartości, łączącego przeszłość i teraźniejszość, stwarzającego przestrzeń otwartej dyskusji.

tn chernobyl

Fot. „Chernobyl” by Fi Dot is licensed under CC BY-SA 2.0.

Pracownia Sztuki Społecznej jest interdyscyplinarnym programem edukacji i aktywizacji kulturalnej studentów oraz integracji środowiska artystycznego i naukowego.

Na program pracowni składają się warsztaty artystyczno-badawcze prowadzone przez artystów/animatorów kultury  wspólnie z socjologami, w których udział biorą studenci uniwersytetu. Efektem każdego warsztatu jest poszerzenie wiedzy uczestników na temat wybranego zjawiska/problemu społeczno-kulturowego (m.in. przestrzeń publiczna, pamięć zbiorowa, relacje międzykulturowe) oraz prezentacja tej wiedzy w formie artystycznej.

pracownia sztuki spolecznej 1

Metoda Ustawień Narodowych (MUN) to projekt performatywny dotyczący konfliktów na tle etnicznym i religijnym widzianych w perspektywie historycznej i współczesnej. W warstwie historycznej dotyka problemu pamięci relacji międzyetnicznych na terenach polsko-białoruskiego pogranicza w okresie II wojny światowej, między innymi sprawy Romualda Rajsa, pseudonim Bury. Ukazuje związek między przeszłością a aktualną sytuacją społeczno-polityczną w Polsce i na świecie, sprzyjającą umacnianiu się ruchów i postaw skrajnie nacjonalistycznych.

tn MUN podglad

Projekt „Białostocka architektura modernizmu" zrealizowany został przez Fundację Uniwersytetu w Białymstoku w 2013 r. i dofinansowany ze środków z budżetu Miasta Białegostoku.

o200 sad-3203

Projekt składał się z następujących działań: organizacji dwóch spacerów szlakiem białostockiego modernizmu prowadzonych przez Sebastiana Wichra, publikacji przewodnika „Białostocka architektura modernizmu" (pdf do pobrania w dziale Publikacje), budowy strony www poszerzającej informacje zawarte w przewodniku (dodatkowe obiekty, sylwetki architektów) oraz organizacji otwartych spotkań dyskusyjnych, do udziału w których zaproszeni zostali: dr hab. Jakub Lewicki, prof. UKSW – znawca architektury modernizmu, Anna Syska – architekt ze Śląskiego Centrum Dziedzictwa Kulturowego w Katowicach, Jarosław Kaczmarczyk – przewodnik PTTK z Gdyni, oraz Marcin Stachowiak – twórca bloga o poznańskim modernizmie.

 

pracownia sztuki spolecznej 1

Pracownia Sztuki Społecznej jest interdyscyplinarnym programem edukacji i aktywizacji kulturalnej studentów oraz integracji środowiska artystycznego i naukowego.
Program ma charakter długofalowy. Składa się z warsztatów artystyczno-badawczych prowadzonych przez artystów/animatorów kultury wspólnie z socjologami, w których udział biorą studenci uniwersytetu*. Efektem każdego warsztatu jest poszerzenie wiedzy uczestników na temat wybranego zjawiska/problemu społeczno-kulturowego (m.in. przestrzeń publiczna, pamięć zbiorowa, relacje międzykulturowe) oraz prezentacja tej wiedzy w formie artystycznej.

 

Dane adresowe:

Fundacja UwB
ul. M. Skłodowskiej-Curie 14
15-097 Białystok
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.