Kultura wielu głosów (2011-2012)

Projekt jest zorientowany na kształtowanie postaw obywatelskich, wyrażających się w szeroko pojętym uczestnictwie w życiu publicznym, nie tylko w wymiarze politycznym, ale także kulturowym. Ma na celu kształtowanie wzorów aktywnego udziału w kulturze: zachęcenie do wyjścia poza rolę biernego odbiorcy-konsumenta, włączenie do publicznej dyskusji na temat kultury i sztuki, dowartościowanie pozainstytucjonalnych form twórczości artystycznej i uczestnictwa w kulturze. Dyskusje prowadzą: Katarzyna Niziołek i Małgorzata Skowrońska.
 
W 2011 r. odbyły się dwa spotkania dyskusyjne - Głos ulicy i Głos tradycji - a towarzyszyły im objazd rowerowy śladami komiksu Andrzeja Bajguza i Pauliny Drobnikowksiej "7+2" oraz koncert grupy śpiewaczej Południce i DJa Johnny'ego. Gośćmi spotkań byli: Robert Burzyński, Krzysztof Kiziewicz, Tomasz Kuczyński i Jan Wyspiański - którzy pomogli nam lepiej zrozumieć fenomen kultury i sztuki ulicy - oraz Julita Charytoniuk, Anna Kotowicz-Puszkarewicz, Marzena Rusaczyk i Katarzyna Sztop-Rutkowska, z którymi dyskutowaliśmy na temat możliwych mariaży kultury ludowej i nowoczesnej.
 
Pierwsze tegoroczne spotkanie w ramach projektu "Kultura wielu głosów" odbyło się w maju ph. "Głos przestrzeni" i poświęcone było zagadnieniom społecznego i estetycznego funkcjonowania różnych przestrzeni miejskich. W dyskusji udział wzięli: Michał Chodorowski, Joanna Erbel, Sebastian Wicher i Martyna Zaniewska. Spotkaniu towarzyszył spacer krajoznawczy po osiedlu "Pod Krzywą" z udziałem jego mieszkańców.
 
Kolejne spotkania zaplanowane na ten rok - połączone z warsztatami - poświęcone będą fotografii i teatrowi. W czerwcu odbyła się pierwsza tura warsztatów fotograficznych, które poprowadziły Paulina Tumiel ("Mój mikro/makrokosmos") i Sylwia Wieczeryńska ("Sąsiedzi. Próba dokumentu"). Na wakacje planujemy zorgnizowanie drugiej tury warsztatów podzielonych - podobnie jak wcześniej - na dwie grupy tematyczne, a po wakacjach dyskusji i wystawy w przestrzeni miejskiej prezentujacej efekty warsztatów.
 
ENGLISH:
 
An interdisciplinary, participatory project conducted in the years 2011–2012. It was aimed at promoting active participation in culture by encouraging audiences to transcend the role of passive recipients/consumers; involving youths in the public discussion on art and culture; and demonstrating the value of non-institutional artistic creation. Within the project framework, five debates were hosted, which covered such topics as: street art, folk art, urban space, photography, and independent theatre. The debates were accompanied by corresponding events, such as: a concert, a bike tour, a city walk, a photography workshop, and a participatory theatre performance. Both the debates and the events were organized in cooperation with local artists, activists, and educators.
 

Dane adresowe:

Fundacja UwB
ul. M. Skłodowskiej-Curie 14
15-097 Białystok
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.