35 lat później (2010)

 
 
    Akcje fotograficzne: realizujemy je od sierpnia 2009 r. w ramach przygotowań do projektu (stanowią „płynne przejście” między naszym zeszłorocznym projektem „Ładniej? PRL w przestrzeni miasta” i nowym pomysłem) , biorą w nich udział studenci i doktoranci Uniwersytetu w Białymstoku, przewodnicy, lokalni dziennikarze, fotograficy (profesjonaliści i amatorzy), plastycy; dotąd zrealizowaliśmy dwie takie akcje pod roboczą nazwą „foto-safari”; idąc trasą wytyczoną w przewodniku „Szlakiem osiągnięć Polski Ludowej po Białymstoku” wykonujemy zdjęcia znajdujących się na nim miejsc w ich obecnym kształcie; bezpośrednim celem akcji jest dokumentacja zmiany, jaka dokonała się w tych miejscach  (w ich funkcji, znaczeniu, kondycji) na przestrzeni ostatnich 35 lat; w pracy fotograficznej kierujemy się logiką porównania i kontrastu.  

    Warsztaty plastyczne: o ile przewodnik „Szlakiem osiągnięć Polski Ludowej po Białymstoku” jest źródłem informacji o przeszłości, a wykonywane w czasie akcji fotograficznych zdjęcia - o teraźniejszości, warsztaty mają być okazją do wyartykułowania wizji przyszłości oraz uruchomienia kreatywnego potencjału uczestników - młodzieży w wieku licealnym; wykorzystamy w nich wcześniejsze doświadczenie zdobyte dzięki poprowadzonym przez nas w 2008 r. warsztatom pn. „Miasto jest dla ludzi” (zrelacjonowanych przez TVP Białystok w cyklu „Stop! Reportaż”); podczas warsztatów powstaną prace/projekty plastyczne będące postulatami zmiany, ukazujące alternatywne sposoby wykorzystania czy zaadaptowania sfotografowanych przez nas miejsc lub też prognozami konsekwencji zachodzących w nich obecnie żywiołowych procesów.  

    Wystawa: oprze się na zabiegu brikolażu; ma być, po pierwsze, zderzeniem opowieści o osiągnięciach polskiego (białostockiego) realnego socjalizmu z obrazami współczesnej nam rzeczywistości społecznej i estetycznej, po drugie - tej rzeczywistości ze społeczno-artystycznymi wizjami jej zmiany; w wystawie wykorzystane zostaną fragmenty tekstu z przewodnika „Szlakiem osiągnięć Polski Ludowej po Białymstoku”, fotografie wykonane w ramach akcji oraz prace powstałe podczas warsztatów.

    Udział w projekcie na wszystkich jego etapach będzie bezpłatny! Nabór na warsztaty zostanie ogłoszony w Internecie na stronie Fundacji www.fundacja.uwb.edu.pl oraz przez zaprzyjaźnionych nauczycieli w szkołach. Rekrutacja odbędzie się na podstawie kolejności zgłoszeń.

    Projekt realizowany jest we współpracy z Centrum im. Ludwika Zamenhofa, dzięki wsparciu finansowemu Miasta Białystok.
 
    Strona internetowa: www.35lat.uwb.edu.pl
 

Dane adresowe:

Fundacja UwB
ul. M. Skłodowskiej-Curie 14
15-097 Białystok
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.