Supełek - chronimy pamięć naszego miasteczka (2006/07)

SUPEŁEK – chronimy pamięć naszego miasteczka

Fundacja Uniwersytetu w Białymstoku, Koło Naukowe Socjologów i Stowarzyszenie Edukacji Kulturalnej WIDOK ogłaszają konkurs dla młodzieży gimnazjalnej i licealnej z Michałowa i okolic poświęcony pamięci historycznej i społecznym mechanizmom jej powstawania.

Istnieje wiele sposobów mówienia, pisania i uczenia o przeszłości. Jednym z nich jest Wielka Historia, opiewana w dziełach literackich, uczona w szkole, upamiętniana na pomnikach. Wielka Historia opisująca bohaterów narodowych bitwy, wojny, rozejmy, zwycięstwa i klęski jest nam potrzebna do tego byśmy wiedzieli kim jesteśmy i co zawdzięczamy naszym przodkom. Ostatnio jednak coraz częściej uświadamiamy sobie, że Wielka Historia byłaby pozbawiona treści bez tej drugiej, bez Małej Historii, tej, która wyłania się z opowieści starszych ludzi, z pożółkłych zdjęć w rodzinnych albumach, z opowiadanych w miasteczku anegdot, czy legend. Mała Historia, obecna w ludzkiej pamięci, przechowuje niezwykle cenne, ale też ulotne treści, pomijane przez Wielką Historię: smaki i zapachy dzieciństwa, zabawne wierszyki, tajemnicze opowieści czy pamięć o jakimś oryginalnym przodku lub sąsiedzie.

Nasz projekt to zawiązanie symbolicznego "SUPEŁKA pamięci", próba zanotowania bezcennych okruchów przeszłości tak, by nie odeszły w zapomnienie wraz z ostatnim pokoleniem, które pamięta czasy międzywojenne.

Projekt SUPEŁEK ma służyć ukazaniu historii zapisanej w pamięci starszego pokolenia i odtworzonej w   rozmowach z młodzieżą oraz zestawieniu powstałych w efekcie tych rozmów map mentalnych z wiedzą książkową i potocznym wyobrażeniem o lokalnej historii. Zakłada przygotowanie prac literackich, plastycznych i fotograficznych w ramach otwartego konkursu, skierowanego do młodzieży gimnazjalnej i licealnej z Michałowa, która wcieli się w rolę badaczy historii i na podstawie rozmów z najstarszymi mieszkańcami miasteczka opisze, zilustruje lub sfotografuje jego przedwojenną przeszłość, ze szczególnym uwzględnieniem różnych grup narodowych i religijnych wówczas tutaj zamieszkujących. Ukoronowaniem projektu będzie publikacja "Księgi Pamięci" - monografii będącej zbiorem tekstów, rysunków i zdjęć przedstawiających przedwojenną, wielokulturową przeszłość Michałowa.

Obok rejestracji historii zapamiętanej przez najstarszych mieszkańców Michałowa w postaci "Księgi Pamięci", SUPEŁEK ma na celu wzmocnienie więzi między nastoletnią młodzieżą a jej dziadkami i pradziadkami, noszącymi w swej pamięci wspomnienie przedwojennych stosunków etnicznych o szczególnym znaczeniu historycznym i socjologicznym. Naszym zamiarem jest bowiem nie tylko rozwijanie dialogu międzykulturowego, ale także stworzenie warunków porozumienia międzypokoleniowego: wytworzenia w młodzieży motywacji do żywego zainteresowania przeszłością oraz klimatu szacunku dla tej przeszłości w całej jej wielokulturowej różnorodności.

Strona internetowa: www.supelek.uwb.edu.pl