PRACOWNIA METODYKI I PROJEKTOWANIA EDUKACJI MIĘDZYKULTUROWEJ

PRACOWNIA METODYKI I PROJEKTOWANIA EDUKACJI MIĘDZYKULTUROWEJ – skupia teoretyków i praktyków zainteresowanych metodycznymi aspektami edukacji międzykulturowej oraz projektowaniem praktycznych działań z tego zakresu. W ramach aktywności Pracowni, edukacja międzykulturowa rozumiana jest holistycznie – jako całożyciowy proces kształtowania kompetencji międzykulturowych, którego celem jest przygotowanie do radzenia sobie w interakcjach z Obcymi/Innymi oraz nawiązywania z Nimi partnerskich relacji.
Pracownia metodyki i projektowania edukacji międzykulturowej stanowi płaszczyznę interdyscyplinarnych działań edukacyjnych, naukowych i kulturalnych o charakterze społecznym.

Cele Pracowni:

•    prowadzenie badań dotyczących metodyki i projektowania edukacji międzykulturowej (w tym badania w działaniu, eksperymenty pedagogiczne itd.);
•    projektowanie, wdrażanie i realizacja innowacyjnych rozwiązań metodycznych z zakresu edukacji międzykulturowej;
•    prezentacja i upowszechnianie dobrych praktyk z zakresu edukacji międzykulturowej;
•    współpraca z podmiotami podejmującymi działania mające na celu kształtowanie wrażliwości na odmienność (przedszkola, szkoły, organizacje pozarządowe, instytucje kultury itd.), na poziomie lokalnym, krajowym i międzynarodowym;
•    realizacja innowacyjnych zajęć dydaktycznych (m.in. fakultety) oraz inicjatyw edukacyjnych na Uniwersytecie w Białymstoku;
•    prowadzenie działalności publikacyjnej angażującej pracowników naukowo-dydaktycznych, praktyków edukacji międzykulturowej oraz studentów Uniwersytetu w Białymstoku;
•    tworzenie tematycznego księgozbioru dotyczącego metodyki i projektowania edukacji międzykulturowej.

Zespół osób zaangażowanych w działania Pracowni:

dr Anna Młynarczuk-Sokołowska – koordynator Pracowni, mgr Anna Janina Kloza, mgr Katarzyna Niziołek, mgr Małgorzata Rusiłowicz, mgr Mariusz Sokołowski, dr Katarzyna Szostak-Król. Więcej na temat zespołu Pracowni zob. zakładka: O Fundacji – Zespół.

Aktualnie realizowane działania:

Warsztaty w oparciu o program edukacyjny „Przygody Innego” w białostockich przedszkolach i szkołach podstawowych (Przedszkole Samorządowe nr 64, SP15, SP26). Inicjatywa prowadzona we współpracy z Fundacją Edukacji i Twórczości (koordynator: Anna Młynarczuk-Sokołowska).

Zapraszamy do współpracy!