PRACOWNIA SZTUKI SPOŁECZNEJ

Każdy człowiek jest artystą.
Joseph Beuys

pracownia sztuki spolecznej 1

PRACOWNIA SZTUKI SPOŁECZNEJ jest otwartym i interdyscyplinarnym przedsięwzięciem o charakterze badawczym, edukacyjnym, kulturalnym i społecznym. Poprzez sztukę społeczną rozumiemy aktywność społeczno-obywatelską, w ramach której zarówno artyści, jak i nie-artyści (badacze społeczni, animatorzy kultury, aktywiści, edukatorzy, liderzy lokalni), posługują się sztuką w celu rozpoznawania potrzeb społecznych i inicjowania zmiany społecznej.

Pracownia powstała w 2014 roku przy Fundacji UwB. Od kwietnia 2018 roku funkcjonuje w strukturze Instytutu Socjologii i Kognitywistyki UwB; jej kierownikiem jest dr Katarzyna Niziołek. Pracownię współtworzą socjologowie: dr Urszula Abłażewicz-Górnicka, dr Maciej Białous, dr Aleksandra Porankiewicz-Żukowska, dr Karolina Radłowska, oraz studenci III roku I stopnia socjologii z modułu praktycznego pod tą samą nazwą.

Cele PRACOWNI:

• projektowanie i realizacja badań aktywizujących i wykorzystujących metodologię opartą na sztuce (art-based research practice) oraz badań zorientowanych tematycznie na sferę kultury, w szczególności sztuki,
  • działania projektowe, animacyjne, interwencyjne w środowiskach lokalnych,
  • organizacja dyskusji, warsztatów i innych spotkań o podobnym charakterze,
  • rozwijanie współpracy między środowiskami artystycznym i naukowym,
  • współdziałanie z organizacjami i instytucjami kulturalnymi,
  • realizacja nowatorskich i interdyscyplinarnych zajęć dydaktycznych w ramach programów uniwersyteckich (moduły praktyczne, zajęcia fakultatywne, ścieżki międzyprzedmiotowe i in.),
  • testowanie i popularyzacja nowych rozwiązań edukacyjnych opartych na sztuce (np. etnografia performatywna, socjologia wizualna),
  • tworzenie tematycznego księgozbioru,
  • prowadzenie działalności publikacyjnej i wydawniczej.

Wybrane działania:

EDUKACJA

Pracownia Sztuki Społecznej – warsztaty artystyczno-badawcze dla studentów (koordynatorka Katarzyna Niziołek)

Rok akademicki 2014/2015

• Etnografia performatywna (Katarzyna Niziołek, Michał Stankiewicz)
  • Pamięć zbiorowa a kultura popularna (Maciej Białous, Magdalena Urbańska)
  • Co?dziennik kampowy (Małgorzata Skowrońska, Sylwia Wieczeryńska, Maria Żynel)

Rok akademicki 2015/2016

• Kurs na kulturę (Anna Danilewicz, Katarzyna Niziołek)
  • Gry społeczne (Małgorzata Dmochowska, Katarzyna Niziołek, Mateusz Bielski, Jan Wyspiański)
  • Animacja przestrzeni publicznej (Maciej Białous, Katarzyna Niziołek, gościnnie: Mateusz Bielski, Tomasz Adamski i Maciej Rant, Mateusz Tymura, Sebastian Wicher)
  • Socjologia wizualna (Wojciech Wądołowski)