Fundacja Uniwersytetu w Białymstoku

Otwieramy nabór na warsztaty "35 lat później". Do udziału zapraszamy białostockich licealistów.

Warsztaty „35 lat później” są częścią szerszego projektu społecznego pod tym samym tytułem. Do jego realizacji zainspirował nas przewodnik „Szlakiem osiągnięć Polski Ludowej po Białymstoku” autorstwa Waldemara Monkiewicza i Elwiry Duc, przygotowany jako materiał szkoleniowy dla przewodników PTTK w 1975 r. (udostępniony przez p. Franciszka Skrypko). Treść przewodnika, drastycznie kontrastująca z obrazem współczesnej rzeczywistości, sprowokowała nas do podjęcia próby udokumentowania zmian urbanistycznych, estetycznych i społecznych, jakie dokonały się w ciągu ostatnich 35 lat w Białymstoku. Praca dokumentacyjna ma być punktem wyjścia do krytycznej refleksji i dyskusji nad kondycją, funkcją i znaczeniem różnych przestrzeni miejskich oraz zaktywizowania młodzieży wokół zadania projektowania miasta i jego przyszłości.
 
Warsztaty mają na celu zaangażowanie młodzieży w projektowanie przestrzeni, działanie na rzecz zmiany społecznej oraz dyskusję nad przyszłością miasta, a także rozwijanie w młodzieży umiejętności twórczego rozwiązywania problemów i wyrażania opinii poprzez sztukę.

Planujemy przeprowadzenie trzech warsztatów w cyklu dwutygodniowym (w co drugą sobotę).
 

 
24 kwietnia – WARSZTAT 1
•    Wykorzystamy w nim wcześniejsze doświadczenie zdobyte dzięki poprowadzonym przez nas w 2008 r. warsztatom „Miasto jest dla ludzi” (zrelacjonowanych przez TVP Białystok w cyklu „Stop! Reportaż”). Przyjrzymy się procesom społecznym zachodzącym w miejskiej przestrzeni, poddamy ocenie jakość tej przestrzeni i stworzymy własne wizje jej zmiany. Poszukamy inspiracji w kolażach Kobasa Laksy, realizacjach architektonicznych Hundertwassera i Gaudiego, a także fantastycznych kreacjach naturszczyków, takich jak: Ferdinand Cheval czy Simon Rodia.
Czas trwania: 3 godziny.

8 maja – WARSZTAT 2
•    Udamy się na spacer po Białymstoku – szlakiem architektury PRL-u. Sfotografujemy zmiany, jakie dokonały się w różnych przestrzeniach Białegostoku (w ich funkcji, znaczeniu, kondycji) w ciągu ostatnich 35 lat. Poprzez obserwacje przemian urbanistycznych, estetycznych i społecznych zapoznamy się z najnowszą historią miasta. Na zakończenie zwiedzimy dawny Dom Partii (obecnie Uniwersytet w Białymstoku) i spotkamy się z p. Elwirą Duc, współautorką przewodnika.
Czas trwania: 3 godziny.

22 maja – WARSZTAT 3
•    Stworzymy prace plastyczne będące postulatami zmiany, ukazujące alternatywne sposoby wykorzystania czy zaadaptowania sfotografowanych przez nas miejsc lub też prognozami konsekwencji zachodzących w nich obecnie żywiołowych procesów w perspektywie kolejnych 35 lat. Wykonane przez uczestników makiety, rysunki, projekty itp. zostaną zaprezentowane we wrześniu i październiku na wystawach w Centrum im. Ludwika Zamenhofa i Bibliotece Uniwersyteckiej im. J. Giedroycia.
Czas trwania:dostosowany do potrzeb uczestników.
 
Każdy uczestnik warsztatów otrzyma egzemplarz publikacji „Ładniej? PRL w przestrzeni miasta. Architektura lat 1945-1989 w Białymstoku”.

Zgłoszenia (indywidualne i grupowe) przyjmujemy do 22 kwietnia – prosimy o kontakt mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Udział w warsztatach jest bezpłatny! Organizatorzy zapewniają wszystkie niezbędne materiały plastyczne. Liczba miejsc jest ograniczona – decyduje kolejność zgłoszeń.

Animatorzy:
Katarzyna Niziołek (tel. 668 028 759)
Radosław Poczykowski (tel. 501 387 748)
 

Więcej – w dziale Projekty.

 

Warsztaty realizowane są we współpracy z Instytutem Socjologii UwB i Centrum im. Ludwika Zamenhofa, dzięki wsparciu finansowemu Miasta Białystok.

Dane adresowe:

Fundacja UwB
ul. M. Skłodowskiej-Curie 14
15-097 Białystok
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.