Fundacja Uniwersytetu w Białymstoku
Wykład otwarty Sebastiana Wichra
W ramach projektu "Ładniej? PRL w przestrzeni miasta" Fundacja Uniwersytetu w Białymstoku i Instytut Socjologii UwB we współpracy z Klubem Krytyki Politycznej w Białymstoku zapraszają na otwarty wykład Sebastiana Wichra pt. „Stanisław Bukowski - wolność w architekturze” w dniu 1 marca o godz. 18:00 - pl. Uniwersytecki 1, aula, I piętro.
Stanisław Bukowski (1904-1979) był architektem, urbanistą i konserwatorem zabytków, któremu białostoczanie zawdzięczają powojenny kształt śródmieścia, a przede wszystkim nadzór nad odbudową Pałacu Branickich. W Białymstoku zamieszkał w 1945 r., obejmując kierownictwo prac przy ukończeniu kościoła św. Rocha według międzywojennego projektu Oskara Sosnowskiego. Do jego realizacji należą liczne odbudowane po wojnie zabytki, m.in. Pałacyk Gościnny i budynek Loży Masońskiej przy ul. Jana Kilińskiego, klasztor Sióstr Miłosierdzia i dawna zbrojownia (obecnie Archiwum Państwowe w Białymstoku) przy Rynku Kościuszki oraz neohistoryczne mieszczańskie kamienice w centrum miasta. Bukowski projektował także architekturę sakralną, m.in. modernistyczny kościół w Dojlidach i kaplicę na cmentarzu św. Rocha - na którym został pochowany wraz z żoną Placydą i synem Andrzejem. W zakresie architektury użyteczności publicznej za największe dzieło Bukowskiego uważany jest natomiast socrealistyczny gmach Komitetu Wojewódzkiego PZPR w Białymstoku.
* * *
Sebastian Wicher jest autorem książki pt. „Żyć architekturą. Życie i twórczość Stanisława Bukowskiego” wydanej w 2009 roku przez Stowarzyszenie Architektów Polskich, oddział w Białymstoku.
* * *
Sebastian Wicher jest autorem książki pt. „Żyć architekturą. Życie i twórczość Stanisława Bukowskiego” wydanej w 2009 roku przez Stowarzyszenie Architektów Polskich, oddział w Białymstoku.
Dane adresowe:
Fundacja UwB
ul. M. Skłodowskiej-Curie 14
15-097 Białystok
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.