Wykład otwarty Sebastiana Wichra

W ramach projektu "Ładniej? PRL w przestrzeni miasta" Fundacja Uniwersytetu w Białymstoku i Instytut Socjologii UwB we współpracy z Klubem Krytyki Politycznej w Białymstoku zapraszają na otwarty wykład Sebastiana Wichra pt. „Stanisław Bukowski - wolność w architekturze” w dniu 1 marca o godz. 18:00 - pl. Uniwersytecki 1, aula, I piętro.

Stanisław Bukowski (1904-1979) był architektem, urbanistą i konserwatorem zabytków, któremu białostoczanie zawdzięczają powojenny kształt śródmieścia, a przede wszystkim nadzór nad odbudową Pałacu Branickich. W Białymstoku zamieszkał w 1945 r., obejmując kierownictwo prac przy ukończeniu kościoła św. Rocha według międzywojennego projektu Oskara Sosnowskiego. Do jego realizacji należą liczne odbudowane po wojnie zabytki, m.in. Pałacyk Gościnny i budynek Loży Masońskiej przy ul. Jana Kilińskiego, klasztor Sióstr Miłosierdzia i dawna zbrojownia (obecnie Archiwum Państwowe w Białymstoku) przy Rynku Kościuszki oraz neohistoryczne mieszczańskie kamienice w centrum miasta. Bukowski projektował także architekturę sakralną, m.in. modernistyczny kościół w Dojlidach i kaplicę na cmentarzu św. Rocha - na którym został pochowany wraz z żoną Placydą i synem Andrzejem. W zakresie architektury użyteczności publicznej za  największe dzieło Bukowskiego uważany jest natomiast socrealistyczny gmach Komitetu Wojewódzkiego PZPR w Białymstoku.

* * *

Sebastian Wicher jest autorem książki pt. „Żyć architekturą. Życie i twórczość Stanisława Bukowskiego” wydanej w 2009 roku przez Stowarzyszenie Architektów Polskich, oddział w Białymstoku.