Fundacja Uniwersytetu w Białymstoku

Kot(d) dla tolerancji - warsztaty dla gimnazjalistów

Centrum im. Ludwika Zamenhofa we współpracy z Fundacją Uniwersytetu w Białymstoku ogłasza nabór młodzieży gimnazjalnej z Białegostoku i okolic do nieodpłatnych warsztatów o wielokulturowości pt. „Kot(d) dla tolerancji”. Nabór trwa do 1 marca (włącznie).

Celem warsztatów jest kształtowanie i rozwijanie postaw otwartości i tolerancji wobec odmienności – kulturowej, religijnej, etnicznej. Warsztaty są próbą zmiany stereotypowego postrzegania Innego jako Obcego – uzmysłowienia, że inność jest wartością godną ochrony i szacunku.

W warstwie merytorycznej warsztaty „Kot(d) dla tolerancji” opierają się na metaforze podróży zmuszającej do twórczego pokonywania ograniczeń komunikacyjnych, jako drogi do poznania siebie i innych. Inspiracją i punktem wyjścia jest bajka Moisesa Gutierreza Raimundeza o kocie Kolorze. Prosta historia niewidomego kota, który próbuje dowiedzieć się jaki jest od kruka, żaby i niedźwiedzia stanowi pretekst do rozważań nad kulturowymi różnicami w postrzeganiu i doświadczaniu rzeczywistości oraz wynikającymi z tych różnic trudnościami w komunikacji międzykulturowej. Kot Kolor opuszcza bezpieczne zacisze swojej jaskini i pomimo własnych ograniczeń wyrusza w drogę ku wiedzy o świecie i sobie samym; warsztaty „Kot(d) dla tolerancji” mają zachęcić ich uczestników (dzieci i młodzież) do wyjścia poza dotychczasowy sposób widzenia otaczającej rzeczywistości i spojrzenia na świat w inny, nowy i kreatywny sposób. Poprzez stworzenie okazji do spotkania z Innością i otwarcie uczestników na doświadczenie Różnicy zaproponowane przez nas aktywności mają im pomóc w rozwinięciu niezbędnych we współczesnym świecie kompetencji międzykulturowych: wrażliwości na drugiego człowieka, otwartości poznawczej i tolerancji wobec odmienności.

W warstwie praktycznej warsztaty zbudowane są na połączeniu nowatorskich, interdyscyplinarnych i interaktywnych technik dydaktycznych wykorzystujących sztukę (plastyka, literatura, teatr) oraz nauki w terenie, bezpośrednio w miejscach, w których spotykamy się z kulturową odmiennością. Uczestnicy m.in. tworzą kolaże do „oglądania” rękami, literacko dekonstruują historię kota Kolora; przygotowują pantomimę. Formy te składają się na pierwszą część warsztatów zatytułowaną „Spotkania z kotem Kolorem”. Druga część, terenowa, nazwana przez nas „Kocie ścieżki” to wyprawy uczestników zajęć do miejsc, gdzie idea wielokulturowości spotyka się z praktyką życia społecznego: „Kolor poznaje tajemnice zapomnianego kirkutu”, „Kolor z wizytą u muzułmanów” oraz „Kolor podąża śladami Ludwika Zamenhofa”. Także w czasie tych wypraw ich uczestnicy pracują twórczo, np. wykonują „frotarze”, robią zdjęcia, tworzą własne wielokulturowe symbole. Ostatni warsztat – podsumowujący to wspólna praca nad rzeźbą kota Kolora – symbolem wielokulturowości, tolerancji i otwartości na Innych.

 

Harmonogram warsztatów:

6 marca: prezentacja instruktorów – 15 min., wprowadzenie w tematykę warsztatów (Katarzyna Niziołek, Radosław Poczykowski) – 45 min.; zajęcia plastyczne (Katarzyna Niziołek, Radosław Poczykowski) – 180 min.

13 marca: „Kolor podąża śladami Ludwika Zamenhofa” – spacer po mieście (Radosław Poczykowski) – 90 min., zwiedzanie wystawy „Białystok młodego Zamenhofa” (Krzysztof Bezubik) – 30 min.

20 marca: warsztat literacko-medialny – dekonstrukcja bajki, praca nad skeczem radiowym inspirowanym doświadczeniami uczestników (Anna Kloza, Katarzyna Niziołek) – 180 min.

27 marca: „Kolor z wizytą u muzułmanów” – wizyta w meczecie – 180 min. (Radosław Poczykowski) – 180 min.

10 kwietna: warsztat teatralny – przygotowanie pantomimy inspirowanej bajką (Anna Kloza, Katarzyna Niziołek) – 180 min. W ZWI¡ZKU Z ŻAŁOB¡ NARODOW¡ WARSZTAT ZOSTAJE PRZENIESIONY NA INNY TERMIN.

17 kwietnia: „Kolor poznaje tajemnice zapomnianego kirkutu” – wizyta na cmentarzu żydowskim (Radosław Poczykowski) - 180 min. W ZWI¡ZKU Z ŻAŁOB¡ NARODOW¡ WARSZTAT ZOSTAJE PRZENIESIONY NA INNY TERMIN.  

24 kwietnia: praca nad rzeźbą kota Kolora (Małgorzata Niedzielko) – 180 min.

25 kwietnia: spotkanie podsumowujące z uczestnikami, ich rodzicami i przyjaciółmi; otwarcie wystawy prezentującej rezultaty warsztatów

 

Warsztaty realizuje Centrum im. Ludwika Zamenhofa we współpracy z Fundacją Uniwersytetu w Białymstoku dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego w Białymstoku.

Udział w warsztatach jest nieodpłatny. Zapisy na warsztaty przyjmuje Centrum im. Ludwika Zamenhofa. Prosimy o kontakt z Agnieszką Mieńko – tel. (85) 67 67 361 lub e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. . Zgłoszenia przyjmowane będą do 1 marca. Liczba miejsc jest ograniczona.

Odwiedź też: www.centrumzamenhofa.pl .

Dane adresowe:

Fundacja UwB
ul. M. Skłodowskiej-Curie 14
15-097 Białystok
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.