Wyrusz na wirtualną wycieczkę szlakiem architektury PRL-u

W dniu 11 sierpnia b.r. pod adresem www.ladniej.uwb.edu.pl uruchomiona została oficjalna strona internetowa projektu społeczno-artystycznego „Ładniej?” realizowanego przez Fundację Uniwersytetu w Białymstoku. Autorzy witryny liczą na pobudzenie refleksji nad przestrzenią miejską i zmianami w niej zachodzącymi.

Na stronie opublikowane zostały już podstawowe informacje o celach i działaniach podejmowanych w ramach projektu „Ładniej?” oraz odnośniki do relacji lokalnych mediów z postępów w ich realizacji. Użytkownicy mogą również zapoznać się z pocztówkowymi kadrami Białegostoku z lat 50., 60. i 70. XX wieku oraz współczesnymi zdjęciami miasta wykonanymi przez uczestników projektu.

Dodatkową atrakcję witryny stanowi możliwość odbycia wirtualnego spaceru szlakiem architektury PRL-u. W tym celu przygotowane zostały dwie mapy: „Architektura lat 45.-89.” i „Mała architektura”, które zawierają istotne pozostałości po poprzedniej epoce takie jak chociażby Spodki, Dom Partii, Galeriowiec i Rogalik.

Ponadto strona, podobnie jak organizowane w ramach projektu wystawy, warsztaty i otwarte dyskusje, ustanawia przestrzeń społecznej debaty. Tym razem mieszkańcy miasta mogą wyrazić swoje opinie na temat jakości przestrzeni miejskiej Białegostoku i jej przemian w okresie ostatnich 20-30 lat za pośrednictwem dynamicznej mapy miasta zatytułowanej „Białystok w opinii mieszkańców”. Za jej pośrednictwem możliwe jest ocenianie oznaczonych już lokacji, wyrażanie opinii na temat wyglądu miasta, wskazywanie miejsc w których zaszły istotne pozytywne bądź negatywne zmiany, jak również określanie miejsc ważnych aczkolwiek zapomnianych.