Fotosafari "Szlakiem Osiągnięć Polski Ludowej po Białymstoku - 35 lat później"

4 sierpnia b. r. uczestnicy projektu, zaprzyjaźnieni fotograficy oraz przedstawiciele mediów („Gazeta Wyborcza” i Polskie Radio Białystok) udali się na wycieczkę „Szlakiem osiągnięć XXX-lecia Polski Ludowej”.

„Trasę tę proponowali turystom w 1975 roku białostoccy przewodnicy Waldemar Monkiewicz i Elwira Duc w broszurze o tym samym tytule. Celem wycieczki było porównanie fragmentów tekstu broszury sprzed 34 lat ze stanem dzisiejszym opisywanych obiektów. Chcieliśmy w ten sposób uchwycić i udokumentować zmiany, jakie zaszły w miejskich przestrzeniach, a także szerzej w społeczeństwie, gospodarce i polityce. Interesujące było również przyjrzenie się temu jak zmieniła się konwencja pisania przewodników turystycznych – dziś inne obiekty, obszary, czy miejsca uznaje się za warte pokazania turystom. I tak, współcześnie częściej są to zabytki, świątynie, czy pomniki,  a jeszcze 30 lat temu były to instytucje publiczne, szkoły, fabryki, bądź sztandarowe, lecz koniecznie współczesne realizacje architektoniczne. Obiekty dumy przed laty, zakłady Fasty, czy Madro, to dziś przestrzenie zdegradowane, w których już się nie produkuje, a niemal wyłącznie sprzedaje. Na trasie wycieczki znalazły się między innymi: dawny kombinat włókienniczy „Fasty”, fabryka prefabrykatów budowlanych „Fadom”, Pomnik Obrońców Białegostoku, Hotel „Turkus”, park XXX-lecia PRL, Klub Rozrywki „Krąg”, hale zakładów „Madro”, Urząd Pocztowy przy ul. Kolejowej, „Spodki” oraz dawne tereny wystawowe Centralnych Dożynek w roku 1973 przy ul. Kawaleryjskiej (dziś bazar).

Fotograficzny plon wycieczki zostanie zaprezentowany na planowanej na przyszły rok wystawie. W drugiej połowie sierpnia odbędzie się druga część fotosafari – tym razem skoncentrujemy się na obiektach w białostockim centrum.

Relacje z pierwszej części fotosafari w mediach: