Ładniej? PRL w przestrzeni miasta

„Ładniej?” to nowy projekt społeczno-artystyczny Fundacji Uniwersytetu w Białymstoku. Interesują nas przemiany przestrzeni miejskiej Białegostoku w okresie ostatnich 20-30 lat. Zmiany te próbujemy uchwycić na fotografiach, zaś mieszkańców miasta pytamy o ich ocenę. Punktem wyjścia są dla nas PRL-owskie pocztówki, materiały archiwalne oraz informacje z prasy lokalnej  z lat 1945-1989 („Gazeta Białostocka”, „Gazeta Współczesna”, „Kurier Podlaski”).

Zorganizowaliśmy dotychczas dwie wystawy (w Bibliotece Uniwersyteckiej im. J. Giedroycia - przy dawnym biurowcu Zjednoczenia Budownictwa oraz na Wydziale Historyczno-Socjologicznym przy pl. Uniwersyteckim 1 - w dawnej siedzibie KW PZPR), warsztat aktywizacyjny dla licealistów - „Miasto jest dla ludzi” (zrelacjonowany przez TVP Białystok w reportażu pod tym samym tytułem) oraz dwie otwarte dyskusje: w marcu - pt. „Ładniej? O jakości i przemianach przestrzeni miejskiej” (udział wzięli: E. Bendyk. J. Erbel. D. Boćkowski, M. Miniszewski) oraz w maju - pt. „Decydenci vs. Dysydenci” (z udziałem A. Polińskiego, P. Firsowicza, M. Kowalskiej, W. Koronkiewicza i A. Kłopotowskiego).

Więcej tutaj.