Fundacja Uniwersytetu w Białymstoku

Modlitwa. Teatr powszechny [Białystok]

Rozumiem, że nie można opracować płaczu i krzyku, bo wtedy najważniejsze byłyby nie płacz i nie krzyk, tylko opracowanie. Zamiast życia wyjdzie literatura.
Swietłana Aleksijewicz

Zapraszamy na inspirowany "Czarnobylską modlitwą" Swietłany Aleksijewicz spektakl - rozmowę o książce z udziałem białostockich czytelników.

13 lipca, godz. 19.00 / Uniwersyteckie Centrum Kultury, ul. Ciołkowskiego (kampus UwB)

DSC00184 2 resize

/fot. Paweł Tadejko/

Spektakl jest z założenia „dziełem otwartym”, poddającym się ciągłej rekonfiguracji, reinterpretacji i rekontekstualizacji. W toku prób uczestnicy dokonują samodzielnego wyboru fragmentów z reportażu Aleksijewicz, dyskutują powody dokonanych wyborów. Wybranych fragmentów uczą się na pamięć, stając się w ten sposób ich Nosicielami i Głosicielami. Na scenie, przed wygłoszeniem wybranego fragmentu, opowiadają o powodach swojego wyboru. „Na żywo” mierzą się ze sobą (swoją tremą, emocjami, myślami), z tekstem i z zawartym w nim świadectwem – przeżyciem bohaterów książki, które w ten sposób staje się również ich własnym. Dzięki nim tekst ożywa, dzieje się „tu i teraz”, w ich doświadczeniu i wobec zgromadzonej publiczności. W ten sposób wyłania się ze spektaklu mozaikowy obraz człowieka, utkany z indywidualnych, intymnych, zmultiplikowanych pamięci i przeżyć.

Czytelnicy: Joanna Dolecka, Weronika Lenczewska, Helena Łukaszewicz, Izabela Łupińska, Radosław Orłowski, Ida Popławska, Mariusz Szewczyk, Adrianna Żelazny.

Reżyseria: Michał Stankiewicz
Kurator: Katarzyna Niziołek
Narrator: Katarzyna Pietruska
Światła: Mateusz Tymura
Technika: Kamil Dąbkowski, Damian Polkowski, Tomasz Grzeszczuk
Wolontariusze: Paweł Owerczuk, Natalia Orzeszkowska, Martyna Płońska

W spektaklu wykorzystywane są fragmenty reportażu Swietłany Aleksijewicz "Czarnobylska modlitwa. Kronika przyszłości" ("Czernobylskaja modlitwa") w tłumaczeniu Jerzego Czecha. Prawa autorskie do utworu reprezentuje w Polsce Agencja ADiT.

WSTĘP WOLNY
______________________________________________

Projekt „Modlitwa. Teatr powszechny” realizowany jest przez Fundację Uniwersytetu w Białymstoku Universitas Bialostocensis dzięki wsparciu finansowemu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (w ramach programu „Kultura dostępna”) oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego.

mkidn 01 cmyk20150217 KulturaDostepnaLogo JPEG
 
Partnerzy:
Uniwersytet w Białymstoku / Uniwersyteckie Centrum Kultury
Centrum im. Ludwika Zamenhofa w Białymstoku
Gminny Ośrodek Kultury w Czeremsze
Gminne Centrum Kultury w Gródku

Zapisz

Dane adresowe:

Fundacja UwB
ul. M. Skłodowskiej-Curie 14
15-097 Białystok
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.