Fundacja Uniwersytetu w Białymstoku

Żeby było ładnie - spotkanie i warsztaty z Sebastianem Frąckiewiczem

Pracownia Sztuki Społecznej zaprasza na finisaż warsztatów artystyczno-badawczych 2015

ŻEBY BYŁO ŁADNIE
4 grudnia, piątek, godz. 17.00: spotkanie wokół książki Sebastiana Frąckiewicza „Żeby było ładnie. Rozmowy o boomie i kryzysie street artu w Polsce” (prowadzenie Katarzyna Niziołek)
5 grudnia, sobota, godz. 10.00-13.00: warsztaty z Autorem

miejsce: Instytut Socjologii UwB, pl. Uniwersytecki 1, sala 36

 

tn 29 swanskitn 31 nespoon folk on the streettn 33

Białostockie murale, fot. K. Niziołek


„Pozornie wiemy bardzo wiele, co chwilę powstają nowe publikacje, poświęcone sztuce ulicy, street art i murale są na językach dziennikarzy, a wielu twórców ma swoje konta w serwisach społecznościowych, gdzie na bieżąco prezentują publiczności nowe prace. – pisze we wprowadzeniu do swojej nowej książki Sebastian Frąckiewicz. Jednak tak naprawdę wiemy mało – większość książek to przede wszystkim albumy z fotografiami. [...] A problemów do omówienia jest naprawdę wiele”. Należą do nich tzw. muraloza i festiwalizacja. Być może jednak najważniejsze pytania, które stawia w swojej książce to nie te o twórczość street artową, lecz te o przestrzeń publiczną i rolę różnych podmiotów w jej kształtowaniu: artystów, kuratorów i organizatorów festiwali, animatorów kultury, dziennikarzy i krytyków, urzędników miejskich, a przede wszystkim mieszkańców. „Czy chcemy, aby sztuka w przestrzeni publicznej jedynie zachwycała nas formą i skalą, uspokajała i stawała się atrakcją turystyczną? Czy jednak powinna także stawiać niewygodne, niekiedy brutalne pytania?” – pyta Autor. Książka stanowi zapis jego rozmów z artystami, kuratorami i organizatorami festiwali – wraz z Frąckiewiczem w świat street artu wprowadzają nas: Ixi Color, Patyczak, Mariusz Libel, Peter Fuss, Rafał Roskowiński, Magdalena Drobczyk, Sepe, Michał Kubieniec, Teresa Latuszewska-Syrda, Sainer, Pikaso, Zbiok, Otecki, M-city.


Sebastian Frąckiewicz – dziennikarz kulturalny i krytyk komiksowy. Od 2007 do 2012 r. prowadził dział z recenzjami komiksowymi w „Przekroju”. Publikował także na łamach „Lampy”, „Tygodnika Powszechnego”, „Newsweeka”, „Filmu”, „Arteonu”, a także portalu Dwutygodnik.com. Obecnie pisze dla „Polityki”, a na co dzień pracuje jako copywriter. Poza komiksami i literaturą lubi sztukę współczesną, wszelkie formy opowiadania obrazem i gry wideo. Opublikował książki: „Wyjście z gettta. Rozmowy o kulturze komiksowej w Polsce” (40 000 malarzy, Warszawa 2012) oraz „Żeby było ładnie. Rozmowy o boomie i kryzysie street artu w Polsce” (Arsenał, Poznań 2015). Juror w konkursach komiksowych i kurator dwóch zbiorowych wystaw komiksowych „Fashion Fiction” (w ramach Art&Fashion Festival, Stary Browar) oraz „Mój kraj taki piękny. Polski komiks o polskiej rzeczywistości”, Galeria Arsenał w Poznaniu).


WARSZTATY: Maluj mury? A może zostaw je w spokoju?
Na warsztaty zapraszamy osoby żywo zainteresowane sztuką w przestrzeni miejskiej i co nieco zorientowane w tej problematyce. Dobrym wstępem będzie udział we wcześniejszym spotkaniu z Autorem! Wspólnie podejmiemy próbę krytycznej analizy formuły festiwalu muralowego/street artowego, polegającej na tworzeniu zewnętrznych galerii i zbyt często podporządkowanej myśleniu „zrobimy coś dużego, ładnego, kolorowego, dla wszystkich”. Przyjrzymy się założeniom programowym tego typu imprez w Polsce i na świecie, różnym modelom działania, a także przeszkodom, uwarunkowaniom i wyzwaniom, przed którymi stają zarówno artyści i organizatorzy festiwali, jak też władze miejskie. Zastanowimy się czego oczekujemy od festiwalu muralowego/street artowego oraz czy inna formuła festiwalu jest możliwa.


Na warsztaty obowiązują wcześniejsze zapisy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. (do wyczerpania miejsc).


Udział w spotkaniach i warsztatach jest bezpłatny. Pracownia Sztuki Społecznej działa dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego.

 

pracownia sztuki spolecznej 1Logo WP - pola ochronne c9

Dane adresowe:

Fundacja UwB
ul. M. Skłodowskiej-Curie 14
15-097 Białystok
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.