Fundacja Uniwersytetu w Białymstoku

Wschód Kultury/Inny Wymiar: ścieżki z zagadkami

W ramach tegorocznego festiwalu Wschód Kultury/Inny Wymiar, w oparciu o Szlak Dziedzictwa Żydowskiego w Białymstoku /www.szlak.uwb.edu.pl/, we współpracy z Białostockim Ośrodkiem Kultury, przygotowaliśmy dwie ścieżki z zagadkami - biograficzną i kulturalną. Zapraszamy Was do spacerowania i rozwiązywania zagadek odnoszących się do różnych miejsc w mieście - ich historii, architektury, estetyki, związanych z nimi osób i anegdot. Inauguracja ścieżek odbędzie się w sobotę, 29 sierpnia, o godz. 12.00 - spotykamy się przy rzeźbie Kawelina na Plantach. Każdy z uczestników otrzyma folder wybranej ścieżki. Do zobaczenia!

LOGO BIALYSTOK NAZWA DATAtn pomnik zamenhofa kadrtn kinooko kadrtn pałac tryllingów kadrtn muzeum historyczne slonecznik kadrtn gimnazjum druskina olbrzymka2 kadr

 

ŚCIEŻKA KULTURALNA /oprac. Katarzyna Niziołek/ - zapoznaje Spacerowiczów z różnymi przejawami aktywności artystycznej i estetycznej białostockich Żydów, od secesyjnej architektury pałacowej, poprzez przedmioty codziennego użytku, po twórczość teatralną i filmową, a także z działalnością kulturalną (w tym kolekcjonerską) prowadzoną w pożydowskich obiektach po wojnie i współcześnie. Daje możliwość niekonwencjonalnego spojrzenia na dziedzictwo żydowskie, łączącego przeszłość i teraźniejszość nie tylko na poziomie pamięci, ale też współczesnego życia Białegostoku.

ŚCIEŻKA BIOGRAFICZNA /oprac. Mariusz Sokołowski/ - prezentuje sylwetki białostoczan polskiego i żydowskiego pochodzenia, bohaterów i tzw. zwykłych ludzi, którzy zapisali się w historii miasta i których losy niejednokrotnie splatały się ponad podziałami narodowościowymi i wyznaniowymi. Ślady tych splecionych losów odnajdujemy dziś w przestrzeni Białegostoku niemal na każdym kroku.

logotypy WK organizatorzy

 

 

 

Dane adresowe:

Fundacja UwB
ul. M. Skłodowskiej-Curie 14
15-097 Białystok
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.