Fundacja Uniwersytetu w Białymstoku

Pracownia Sztuki Społecznej // XIII Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki

Zapraszamy do udziału w wydarzeniach festiwalowych - warsztatach, grach, dyskusjach.

21 maja 2015 r., w godz. 9.30-19.30
Wydział Historyczno-Socjologiczny (pl. Uniwersytecki 1)

Na wszystkie spotkania - wstęp wolny.

  • Miasta wyobrażone – pokaz fotograficzny i warsztat kolektywnego opowiadania // godz. 10.30-12.30, sala 46
  • Obrazy Białegostoku – premierowy pokaz filmu oraz otwarta dyskusja // godz. 17.30-19.30, sala 108A
  • Fatmandown – jeepform // godz. 12.30-16.30, sala 46
  • Gry społeczne – spotkanie przy grach planszowych i fabularnych // godz. 9.30-13.30, sala 36
  • Warsztaty kreatywnego pisania Loesje.pl // godz. 15.30-17.30, sala 36
  • Zrób to jak Marcel Duchamp! – mini-warsztat twórczy // godz. 9.30-13.30, hol główny
  • Tetris – chalk graffiti jam // godz. 9.30-16.30, schody przed budynkiem

 

gry społeczne kadr

/fot. z domeny publicznej, ze zbiorów Australian National Maritime Museum, Samuel J. Hood Collection, przez Flickr.com, The Commons/

 

godz. 10.30-12.30, sala 46
Miasta wyobrażone – pokaz fotograficzny i warsztat kolektywnego opowiadania
Jaką rolę w rozwoju miasta odgrywają wyobraźnia i społeczne wyobrażenia? Studenci II i III roku socjologii poszukiwali odpowiedzi na to pytanie poprzez fotograficzne eksploracje Białegostoku. Efektem tych poszukiwań są kreacyjne projekty fotograficzne ukazujące Białystok jako miasto amerykańskie, miasto XXII w. czy miasto postapokaliptyczne. Podczas pokazu i warsztatów proponujemy nie tylko zapoznanie się z tymi niekonwencjonalnymi spojrzeniami na Białystok, ale także stworzenie alternatywnej, przeszłej lub przyszłej, historii miasta w drodze kolektywnego opowiadania. Każdy z uczestników warsztatu wymyśli własny fragment opowieści podpisany jego nickiem, a cała opowieść zostanie zaprezentowana szerszej publiczności za pośrednictwem mediów społecznościowych.
Prowadzenie: mgr Maciej Białous, dr Katarzyna Niziołek oraz studenci z Pracowni Sztuki Społecznej.

godz. 17.30-19.30, sala 108A
Obrazy Białegostoku – premierowy pokaz filmu oraz otwarta dyskusja
„Film to szereg złożonych wspólnie obrazów. Nie sekwencja, nie opowieść, tylko seria obrazów i nic więcej” – te słowa Jørgena Letha, jednego z największych dokumentalistów europejskich, zainspirowały studentów II i III roku socjologii do stworzenia własnego filmu, ukazującego Białystok jako zbiór kilkudziesięciu obrazów-pocztówek „chwytających” tożsamość miasta. Film jest efektem kolektywnej pracy – poszczególne sceny mają różnych autorów, których indywidualne obserwacje składają się na wspólną wypowiedź o miejskiej przestrzeni i jej użytkownikach. Premierowemu pokazowi filmu towarzyszyć będzie otwarta dyskusja na temat tożsamości Białegostoku.
Prowadzenie: mgr Maciej Białous, dr Katarzyna Niziołek oraz studenci z Pracowni Sztuki Społecznej.

godz. 12.30-16.30, sala 46
Fatmandown – jeepform
Jeepform jest odmianą LARPa (live action role play) przybierającą postać spektaklu z udziałem widowni i jawnym scenariuszem. Stanowi połączenie gry fabularnej i improwizacji scenicznej. „Fatmandown” – jeepform Frederika Berga Østergaarda – przedstawia historię pewnego „grubasa” (ang. fatman). Uczestnicy przechodzą wraz z bohaterem przez sceny z jego życia. To opowieść o ludzkich postawach, zachowaniach i hipokryzji, która uwrażliwia i pogłębia empatię. // Ze względu na duży ładunek emocjonalny w jeepformie mogą uczestniczyć tylko osoby dorosłe.
Prowadzenie: Urszula Białobrzeska, Mateusz Bielski // Białostocki Klub LARPowy Żywia.

godz. 9.30-13.30, sala 36
Gry społeczne – spotkanie przy grach planszowych i fabularnych
Uczestnicy mają do wyboru udział w kilku różnych grach planszowych i fabularnych zaprojektowanych przez studentów II i III roku socjologii. W grze planszowej „Poznaj Białystok” zapoznają się z faktami i ciekawostkami dotyczącymi naszego miasta. W „Razem przetrwamy” przemierzają kolejne epoki, wychodząc z coraz to nowych opresji dzięki wzajemnemu wsparciu i współpracy. Gra fabularna „Złota Dolina” pozwala na wyobrażenie sobie realiów życia imigrantów we współczesnym świecie. Porusza problemy nierówności społecznych, dyskryminacji i adaptacji kulturowej. „Gra przywilejów” unaocznia na co dzień niezauważalne mechanizmy społecznego uprzywilejowania i upośledzenia. Fabuła „Ucieczki” rozgrywa się w czasie II wojny światowej. Zainspirowana została filmem Roberto Benigniego „Życie jest piękne” (adresowana jest do starszych uczniów szkół ponadgimnazjalnych i dorosłych). Czas trwania jednej gry: ok. 20-30 minut.
Prowadzący: „Poznaj Białystok”: Agnieszka Jakubusek, Karolina Piluk, Justyna Chodorska; „Razem przetrwamy”: Łukasz Miłkowski, Kinga Narel, Monika Skrzypkowska, Magdalena Żachowska; „Złota Dolina”: Samanta Klukowska, Justyna Chomicka, Mateusz Korżyński, Radosław Roszko; „Gra przywilejów”: Kinga Maja Rećko, Agata Sadowska; „Ucieczka”: Magdalena Dawidowicz, Aleksandra Jankowska, Julia Skonieczna, Martyna Żukowska.

godz. 15.30-17.30, sala 36
Warsztaty kreatywnego pisania Loesje.pl
Warsztaty Loesje to zabawa skojarzeniami słownymi, na bazie których po-wstają krótkie teksty. Piszemy na wszystkie tematy, jakie przyjdą nam do głowy. Na koniec wybrane – najciekawsze i najbardziej inspirujące teksty – stworzą serię ogólnodostępnych plakatów i wlepek. Warsztaty mają na celu promowanie wolności wypowiedzi, pobudzanie do aktywności społecznej i kulturalnej, kształtowanie kreatywności i krytycznego podejścia do rzeczy-wistości.
Prowadzenie: Radosław Puśko // Loesje.pl.

godz. 9.30-13.30, hol główny
Zrób to jak Marcel Duchamp! – mini-warsztat twórczy
Mini-warsztat zaprojektowany i prowadzony przez studentki III roku socjologii, podczas którego uczestnicy, idąc śladem słynnej „Fontanny” Marcela Duchmpa, mają możliwość stworzenia własnego dzieła sztuki. Warsztat opiera się na kreacji z zastanych materiałów, łączy idee ready-made i recyklingu. Stawia pytanie o sens sztuki we współczesnym świecie i afirmuje prawo każdego człowieka do spontanicznej twórczości.
Prowadzenie: Magdalena Dawidowicz, Aleksandra Jankowska, Martyna Żukowska.

godz. 9.30-16.30, schody przed budynkiem
Tetris – chalk graffiti jam
Nawiązując do kultowej gry wideo z lat osiemdziesiątych, studenci III roku socjologii zapraszają wszystkich uczestników Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki oraz przypadkowych przechodniów do tworzenia wspólnego chalk graffiti (graffiti pisanego kredą) na schodach Wydziału Historyczno-Socjologicznego. Cały proces twórczy można będzie obserwować z wydziałowego balkonu, a końcowy efekt zostanie uwieczniony na fotografii (o godz. 16.00).
Prowadzący: Samanta Klukowska, Justyna Chomicka, Mateusz Korżyński, Radosław Roszko.

 

Pracownia Sztuki Społecznej działa od 2014 r. przy Fundacji Uniwersytetu w Białymstoku, realizując m.in. program edukacyjno-aktywizacyjny pod tą samą nazwą we współpracy z Instytutem Socjologii UwB. Działania Pracowni realizowane są dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego.

pracownia sztuki spolecznej 1Logo WP - pola ochronne c9

 

Dane adresowe:

Fundacja UwB
ul. M. Skłodowskiej-Curie 14
15-097 Białystok
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.