Fundacja Uniwersytetu w Białymstoku

Spotkanie z autorką książki „Splątanie” Agnieszką Masłowiecką

17 kwietnia (piątek), Centrum im. Ludwika Zamenhofa w Białymstoku, godz. 18.00.

Spotkanie poprowadzi Krzysztof Gedroyć.

O książce:
Splątanie kwantowe, którego idea jest osią książki, to niezwykła teoria sugerująca, że upływ czasu jest złudzeniem, a co więcej, że czas płynie tylko wtedy, gdy istniejemy w konkretnym wszechświecie. Z perspektywy mieszkańców innych wszechświatów, nasz czas stoi w miejscu. Ta koncepcja wielości światów i czasu, który biegnie w różny sposób (a czasem w odmiennym kierunku), jest dla Autorki świetną pożywką, by snuć historie o splątanych losach bohaterów zmagających się ze swoją historią, stratą, poczuciem sensu, miłością i śmiercią, a przede wszystkim z paradoksem pamięci, którą czas potrafi wycierać jak gumka ślady ołówka. „Splątanie” Agnieszki Masłowieckiej to także opowieść o pisaniu, które wydarza się wyłącznie wtedy, gdy „jest tak cicho, że słychać litery wyrastające na kartce jak tropy zająca na zaśnieżonej ścieżce”. Owo snucie historii zaplątuje pisarza w szczególnym uścisku ze światami, które tworzy – na tyle intensywnym, że ostatecznie nie można mieć pewności, czy jest jeszcze jakaś droga wyjścia i dokąd prowadzi.

okladka splątanie

Wybrane recenzje:
„Splątanie” Agnieszki Masłowieckiej (...) jest czymś w rodzaju medytacji nad umieraniem. Umieraniem, które okazuje się wielorakie, wielopłaszczyznowe, tyleż zamykające, co otwierające (AS, „Kurier Szczeciński”).

„Splatanie” to obraz, a właściwie film – połączenie przestrzenności malarstwa i czasowości literatury (...). To ożywione obrazy – sieć klatek, scen i sekwencji powiązanych w heterogeniczną całość, w pajęczynę – jak na okładce książki (...). Rzeczywistość skonstruowana za pomocą montażu równoległego przypomina najznakomitsze realizacje kina niemego (...). To historia na odwrót, wspak, historia towarzysząca progresywnemu kurczeniu się świata: zapominaniu, które nastąpiło po radosnym rozszerzaniu się i rozwoju (Maja Staśko, „EleWator”).

Jest to opowieść jednego człowieka napisana w wielu osobach, opowiadana przez różne postaci. Kolejne opowieści o ludziach to historie-szkatułki, a właściwie małe „skrzynki-skrytki”, które my jako czytelnicy musimy otworzyć. Autorka powadzi powtarzającą się grę w znikanie. Bohaterowie pogrążają się w nicości, ale i wyłaniają się z jej ukrycia w najmniej oczekiwanym momencie (Anna Łozowska-Patynowska, www.latarnia-morska.eu).

Agnieszce Masłowieckiej udało się połączyć intrygującą fabułę z rozważaniami o śmierci i przemijaniu w jedno spójne dzieło, które długo pozostaje w pamięci. Trudno się z niego tak po prostu wyplątać po lekturze (Katarzyna Krzan, www.granice.pl).

 

Agnieszka Masłowiecka (ur. w 1976 r. w Białymstoku) – pisarka, autorka powieści, opowiadań, małych form teatralnych. Z wykształcenia psycholog, psychoterapeuta i trenerka (coach). Adiunkt na Wydziale Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu w Białymstoku. Przez wiele lat pracowała z osobami niepełnosprawnymi intelektualnie i ich rodzinami. W Białostockim Hospicjum dla Dzieci założyła i prowadziła pierwsze w Białymstoku grupy wsparcia dla rodzin po stracie dziecka. Publikowała w „Migotaniach, przejaśnieniach” i magazynie „Pinezka.pl”. W książce „2011. Antologia współczesnych polskich opowiadań” (2011) znalazło się jej opowiadanie „Kosmagonia”. Wydała tom opowiadań „Pyszne ciało” (2011) i powieść „Splątanie” (2014).

Krzysztof Gedroyć (ur. w 1953 w Białymstoku) – pisarz, autor powieści, opowiadań, wierszy, artykułów prasowych. Współzałożyciel Interdyscyplinarnej Placówki Twórczo-Badawczej „Pracownia” w Olsztynie w 1977 r. W latach 1989–1997 dyrektor i kierownik artystyczny Pantomimy Olsztyńskiej. Od 1989 r. wykładowca Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie, w latach 1999–2002 prodziekan Wydziału Sztuki Lalkarskiej. Dwukrotny laureat Nagrody Literackiej im. Wiesława Kazaneckiego: w 2004 r. za książkę „Listy z dolnego miasta” i w 2013 r. za książkę „Piwonia, niemowa, głosy”.

 

Na spotkanie zapraszają:
Centrum im. Ludwika Zamenhofa
Fundacja Uniwersytetu w Białymstoku
Wydawnictwo FORMA

 

 

 

Dane adresowe:

Fundacja UwB
ul. M. Skłodowskiej-Curie 14
15-097 Białystok
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.