Metoda Ustawień Narodowych - zapraszamy!

tn MUN podglad

Metoda Ustawień Narodowych (MUN) to projekt performatywny dotyczący konfliktów na tle etnicznym i religijnym. W warstwie dokumentalnej dotyka problemu pamięci relacji międzyetnicznych na terenach polsko-białoruskiego pogranicza w okresie II wojny światowej, między innymi sprawy Romualda Rajsa, pseudonim Bury. Koncepcja projektu opiera się na mechanizmie przyjmowania i wykonywania ról społecznych, w szczególności roli oprawcy i ofiary. Performans pozwala przetestować granice władzy roli i sytuacji nad jednostką. Treść materiałów źródłowych dotyczących autentycznych wydarzeń zostaje przełożona na język dramatu w postaci dokumentalnych wydarzeń performatywnych, w których bezpośrednio uczestniczą ich widzowie. Każde wydarzenie utrzymane jest w konwencji gry pozwalającej jej uczestnikom na przyjrzenie się swoim reakcjom w złożonych konfliktowych sytuacjach społecznych.

W jednym wydarzeniu bierze udział 10 widzów. Każdy z widzów otrzymuje zestaw słuchawkowy, przez który komunikuje się z nimi Prowadzący (Paweł Smagała). Zapraszamy Was do udziału w grze, w której każdy z Was w wyznaczonych ramach czasoprzestrzennych wciela się w przydzieloną mu rolę. Kanwą gry są autentyczne wydarzenia. Nie chcemy ich jednak rekonstruować. W oparciu o nie budowana jest nowa, aktualna sytuacja, “tu i teraz”. Gra polega na emanowaniu stanem i atmosferą, a przede wszystkim na subtelnym, zindywidualizowanym procesie, który przebiega w wyobraźni każdego z uczestników. Nie tworzymy w niej iluzji rzeczywistości. Uczestnicy nie są aktorami, nie mają udawać, że poszczególne sceny dzieją się naprawdę. Zależy nam abyście używali swojej intuicji, dopowiadali do sytuacji, szukali ukrytych tropów i znaczeń, wielokrotnie przyjmowali różne perspektywy, budowali swoje prywatne „sceny”. Chcielibyśmy, aby zalążki przeżycia rozwijały się wewnątrz uczestników, abyście poprzez zatrzymanie się w poszczególnych scenach dokładne przyglądali się sobie, odkrywali siebie. W strukturze gry stajecie się Użytkownikami Sytuacji.

Fabuła gry skupia się na dwóch dniach tzw. rajdu Burego. 29 stycznia dowodzony przez niego oddział Narodowego Zjednoczenia Wojskowego dokonał egzekucji białoruskich woźniców w lesie obok wsi Puchały Stare. 2 lutego, w dzień święta Matki Boskiej Gromnicznej, miały miejsca pacyfikacje wsi Zanie oraz Szpaki.

Materiały źródłowe:
// Instytut Pamięci Narodowej:
„Informacja o ustaleniach końcowych śledztwa S 28/02/Zi w sprawie pozbawienia życia 79 osób – mieszkańców powiatu Bielsk Podlaski w tym 30 osób tzw. furmanów w lesie koło Puchał Starych, dokonanych w okresie od dnia 29 stycznia 1946 r. do dnia 2 lutego 1946”
// wywiady ze świadkami

POKAZY

21 listopada, godz. 17 | godz. 19 | godz. 21
22 listopada, godz. 14 | godz. 16 | godz. 18 | godz. 20 (PREMIERA)
23 listopada, godz. 14 | godz. 16 | godz. 18 | godz. 20

Galeria Arsenał ELEKTROWNIA
ul. Elektryczna 13, Białystok
wejście od ul. Świętojańskiej

Uwaga! Na jeden pokaz wchodzi tylko 10 widzów. Decyduje kolejność zgłoszeń. Spektakl wyłącznie dla uczestników dorosłych.

Wejście na spektakl tylko poprzez wcześniejszą rezerwację.

REZERWACJA

BILETY
15 PLN – w przedsprzedaży – do 19 listopada włącznie
wpłata na konto:
nr rachunku: 43 1540 1216 2074 4400 6437 0001
tytuł wpłaty: bilet MUN

25 PLN – na godzinę przed spektaklem

Przed zakupem biletu prosimy o zapoznanie się z instrukcją.

INSTRUKCJA: http://metodaustawiennarodowych.tumblr.com/instrukcja
STRONA: http://metodaustawiennarodowych.pl/
FACEBOOK: https://www.facebook.com/metoda.ustawien.narodowych

AUTORZY
Scenariusz, reżyseria – Michał Stankiewicz
Narracja – Paweł Smagała
Scenografia, aranżacja – Karolina Maksimowicz
Wideo – Paweł Szarzyński
Muzyka – Kajetan Łukomski
Audio – Łukasz Zygarlicki
Projekcje – Bartosz Jankowski
Światła – Mateusz Tymura
Dokumentacja – Bartosz Tryzna, Jacek Ryżyński
Scenariusz – Karol Dworakowski
Plakat – Przemysław Sokołowski
Produkcja – Katarzyna Niziołek
Asystentki producenta – Izabela Adamska, Karolina Frąckiewicz, Aleksandra Lulewicz, Anna Moroz

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

Projekt jest realizowany w ramach Pracowni Sztuki Społecznej przez Fundację Uniwersytetu w Białymstoku, dzięki uzyskanemu przez reżysera stypendium twórczemu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, oraz wsparciu finansowemu Miasta Białystok i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego.

pracownia sztuki spolecznej 1indeksLogo WP - pola ochronne c9mkidn 01 cmyk