Fundacja Uniwersytetu w Białymstoku

Przetestuj Metodę Ustawień Narodowych. Przed premierą!

Jeśli interesujesz się nowymi zjawiskami w teatrze i chcesz się dowiedzieć, w jaki sposób powstaje partycypacyjne wydarzenie teatralne, przyłącz się jako wolontariusz do zespołu testerów Metody Ustawień Narodowych. Testerzy uczestniczą w próbach, pracują z reżyserem, poznają proces twórczy „od kulis”. Próby odbywać się będą od wtorku 18 listopada do czwartku 20 listopada w godzinach 10:00-14:00 i 16:00-20:00. Minimalne zaangażowanie testera to cztery godziny zegarowe. Osoby zainteresowane prosimy o kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Zgłoszenia przyjmujemy do 7 listopada. Testerzy powinni mieć ukończone 18 lat.

Przedłużamy termin na zgłoszenia do poniedziałku 10 listopada.

ekran5

Metoda Ustawień Narodowych (MUN) to projekt performatywny dotyczący konfliktów na tle etnicznym i religijnym widzianych w perspektywie historycznej i współczesnej. W warstwie historycznej dotyka problemu pamięci relacji międzyetnicznych na terenach polsko-białoruskiego pogranicza w okresie II wojny światowej, między innymi sprawy Romualda Rajsa, pseudonim Bury. Ukazuje związek między przeszłością a aktualną sytuacją społeczno-polityczną w Polsce i na świecie, sprzyjającą umacnianiu się ruchów i postaw skrajnie nacjonalistycznych. Koncepcja projektu opiera się na mechanizmie przyjmowania i wykonywania ról społecznych, w szczególności roli oprawcy i ofiary. Performans pozwala przetestować granice władzy roli i sytuacji nad jednostką. Treść materiałów źródłowych dotyczących autentycznych wydarzeń zostaje przełożona na język dramatu w postaci dokumentalnych wydarzeń performatywnych, w których bezpośrednio uczestniczą ich widzowie. Każde wydarzenie utrzymane jest w konwencji gry pozwalającej jej uczestnikom na przyjrzenie się swoim reakcjom w złożonych konfliktowych sytuacjach społecznych. Wydarzenia reżyseruje Michał Stankiewicz, grę prowadzi Paweł Smagała.

Projekt jest realizowany w ramach Pracowni Sztuki Społecznej przez Fundację Uniwersytetu w Białymstoku, dzięki uzyskanemu przez reżysera stypendium twórczemu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, oraz wsparciu finansowemu Miasta Białystok i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego.

pracownia sztuki spolecznej 1Logo WP - pola ochronne c9indeksmkidn 01 cmyk

Dane adresowe:

Fundacja UwB
ul. M. Skłodowskiej-Curie 14
15-097 Białystok
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.