Fundacja Uniwersytetu w Białymstoku

Białostocka architektura modernizmu

28 marca, godz. 18.00, Centrum im. Ludwika Zamenhofa

Centrum im. Ludwika Zamenhofa i Fundacja Uniwersytetu w Białymstoku zapraszają na spotkanie wokół publikacji „Białostocka architektura modernizmu”. Gośćmi spotkania będą autor przewodnika – Sebastian Wicher i twórca zdjęć – Marcin Onufryjuk. Rozmowę poprowadzi dziennikarz Andrzej Kłopotowski.

o2tn I-06-2tn II-07-3tn IV-02-1

 

Przewodnik „Białostocka architektura modernizmu” jest efektem projektu zrealizowanego przez Fundację Uniwersytetu w Białymstoku w 2013 r. Projekt miał na celu zapoznanie białostoczan – poprzez spacery, spotkania z ekspertami i pasjonatami, tematyczną publikację oraz dedykowaną stronę internetową – z dziedzictwem architektonicznym miasta powstałym w okresie międzywojennym i po 1945 r. Przewodnik autorstwa Sebastiana Wichra, zilustrowany zdjęciami Marcina Onufryjuka, ukazuje specyfikę białostockiego modernizmu i przybliża najciekawsze przykłady obiektów zrealizowanych w tym stylu. Na trzech szlakach zaproponowanych przez autora znalazło się ponad 30 obiektów o różnej skali i funkcjach: budynki jedno- i wielorodzinne, gmachy użyteczności publicznej, zespoły zabudowy i kompozycje przestrzenne. Uzupełnieniem przewodnika jest strona internetowa www.modernizm.uwb.edu.pl.

Projekt został dofinansowany ze środków z budżetu Miasta Białegostoku.

indeks

Uczestnicy spotkania otrzymają bezpłatny egzemplarz przewodnika.

Sebastian Wicher – zabytkoznawca, absolwent konserwatorstwa na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Laureat Nagrody imienia Jerzego Remera (2003) za pracę magisterską pt. „Twórczość Stanisława Bukowskiego w obszarze architektury współczesnej i zabytkowej na tle epoki”, wykonaną pod kierunkiem prof. dr hab. inż. arch. Jana Tajchmana. Autor wydanej w 2009 r. książki pt. „Żyć architekturą. Życie i twórczość Stanisława Bukowskiego”, a także szeregu artykułów poświęconych architekturze i zabytkom Białostocczyzny, publikowanych m.in. na łamach Biuletynu Konserwatorskiego Województwa Podlaskiego. Obecnie pracuje w Departamencie Urbanistyki Urzędu Miejskiego w Białymstoku, wcześniej związany z Muzeum Podlaskim i Wojewódzkim Urzędem Ochrony Zabytków w Białymstoku. Społecznik zaangażowany w popularyzację historii i dziedzictwa kulturowego Białegostoku, miłośnik architektury XX w. Z Fundacją UwB współpracuje od 2009 r. Autor przewodnika „Białostocka architektura modernizmu” (2013).

Marcin Onufryjuk – z wykształcenia architekt, obecnie fotoreporter. Stypendysta Prezydenta Miasta Białegostoku dla Młodych Twórców (2007, 2013) oraz Marszałka Województwa Podlaskiego (2009). Aktualnie realizuje projekt „Bo sztuka jest w nas”, będący próbą odszukania w przestrzeni Białegostoku przejawów działań nie-artystów, które noszą znamiona sztuki.

Dane adresowe:

Fundacja UwB
ul. M. Skłodowskiej-Curie 14
15-097 Białystok
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.