Bohaterowie bez broni w ręku

20 sierpnia na godzinę 10.00 zapraszamy do Muzeum Historycznego w Białymstoku (Warszawska 37) na piąty z cyklu warsztatów towarzyszących wystawie „Byliśmy tu”. Warsztat porusza problematykę zróżnicowanych postaw Polaków wobec Holokaustu oraz przybliża ideę nagrody Sprawiedliwi wśród Narodów Świata.

tn 1tn 2tn 3

Miejsca pamięci poświęcone osobom pomagającym Żydom w czasie II wojny światowej, fot. M. Sokołowski.

Warsztat skierowany jest do starszych uczniów (III klasy gimnazjum i licealistów). Celem zajęć jest zapoznanie młodzieży z historycznym i społecznym kontekstem ratowania Żydów w czasie II wojny światowej. Na podstawie analizy fragmentów wybranych filmów fabularnych uczestnicy poznają szeroką gamę postaw Polaków wobec ludności żydowskiej. Natomiast przy użyciu schematu drzewa decyzyjnego i analizy SWOT konfrontują się z polską perspektywą dylematu – Czy pomagać Żydom?, a także żydowską – Czy skorzystać z oferowanej pomocy?. W toku zajęć uczniowie mają możliwość, by zastanowić się nad motywacją tytułowych bohaterów bez broni, którzy zdecydowali się podjąć ryzyko pomagania Żydom. Zajęcia kończą się stworzeniem wspólnego projektu graficznego prezentującego moralne znaczenie decyzji podjętych przez osoby odznaczone medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata.
Warsztat prowadzi Mariusz Sokołowski.
Czas trwania warsztatu: ok. 90 min.

Zgłoszenia należy nadsyłać do 14 sierpnia mailowo na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Zgłoszenie powinno zawierać następujące dane: imię, nazwisko i wiek uczestnika, kontaktowy adres e-mail i numer telefonu, oraz tytuł warsztatu. Udział w warsztacie jest bezpłatny.

Warsztaty edukacyjne „Byliśmy tu” są realizowane dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego oraz ze środków z budżetu Miasta Białegostoku.

indeksLogo500