Fundacja Uniwersytetu w Białymstoku
Heroiny w żydowskim ruchu oporu
19 sierpnia na godzinę 12.30 zapraszamy do Muzeum Historycznego w Białymstoku (Warszawska 37) na czwarty z cyklu warsztatów towarzyszących wystawie „Byliśmy tu”. Warsztat osnuty jest wokół biografii bohaterek getta: Broni Klibański, Lisy Czapnik i Chajki Grossman.
Chajka Grossman, fragment ekspozycji w Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie, fot. A. J. Kloza.
Podczas warsztatu młodzież poznaje biografię niezwykłych żydowskich kobiet, które brały udział w ruchu oporu po aryjskiej stronie: Broni Klibański, Lisy Czapnik i Chajki Grossman. Uczestnicy otrzymują archiwalne fotografie dziewcząt i ich pierwszym zadaniem jest stworzenie fikcyjnej biografii każdej z nich. Następnie, korzystając z różnorodnych materiałów źródłowych, dokonają próby odpowiedzi na pytania: Dlaczego było to możliwe, iż dziewczęta mogły brać udział w ruchu oporu w getcie białostockim, będąc po aryjskiej stronie? Jakie zadania wykonywały? Jakie czynniki ułatwiały im, a jakie utrudniały realizację powierzonych zadań? Jakie emocje, uczucia, refleksje towarzyszyły im podczas pracy? Jak zakończyły się ich powojenne losy? Uczestnicy warsztatu przedstawiają efekty swojej pracy w wybranej przez siebie formie (np. mapa mentalna, kolaż, opowiedzenie losów postaci z jej perspektywy). Końcowa dyskusja jest próbą odpowiedzi na pytanie: Dlaczego powinniśmy pamiętać heroiny białostockiego getta.
Warsztat prowadzi Anna J. Kloza.
Czas trwania warsztatu: ok. 90 min.
Zgłoszenia należy nadsyłać do 14 sierpnia mailowo na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Zgłoszenie powinno zawierać następujące dane: imię, nazwisko i wiek uczestnika, kontaktowy adres e-mail i numer telefonu, oraz tytuł warsztatu. Udział w warsztacie jest bezpłatny.
Warsztaty edukacyjne „Byliśmy tu” są realizowane dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego oraz ze środków z budżetu Miasta Białegostoku.
Dane adresowe:
Fundacja UwB
ul. M. Skłodowskiej-Curie 14
15-097 Białystok
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.