Fundacja Uniwersytetu w Białymstoku

Elementy kultury żydowskiej - warsztat dla młodzieży

17 sierpnia na godzinę 10.00 zapraszamy do Muzeum Historycznego w Białymstoku (Warszawska 37) na drugi z cyklu warsztatów towarzyszących wystawie „Byliśmy tu”. Warsztat dedykowany jest zwyczajom szabasowym skupionym wokół synagogi i żydowskiego domu.

tn 28.  Pocztówka Białystok - Synagogatn jpg447

Fotografie archiwalne ze zbiorów Muzeum Historycznego w Białymstoku.

 

Motywem przewodnim warsztatu jest wehikuł czasu, za pomocą którego uczestnicy przenoszą się w przeszłość, do roku 1938. Są członkami białostockiej gminy (społeczności, wspólnoty) żydowskiej. Jest Szabas (Szabat) – kończący tydzień świąteczny dzień przypadający w sobotę. Jako religijni Żydzi wybierają się do synagogi… Podczas warsztatu, na podstawie fotografii i fragmentów wspomnień uczestnicy poznają charakterystyczne zwyczaje szabasowe, obowiązujące w tym dniu religijne zasady i tradycyjne świąteczne menu. Dowiadują się między innymi, dlaczego synagogi nie nazywamy świątynią, czym jest aron ha-kodesz i z czego przygotowuje się czulent.
Warsztat prowadzi Katarzyna Niziołek.
Czas trwania warsztatu: ok. 90 min.

Zgłoszenia należy nadsyłać do 14 sierpnia mailowo na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Zgłoszenie powinno zawierać następujące dane: imię, nazwisko i wiek uczestnika, kontaktowy adres e-mail i numer telefonu, oraz tytuł warsztatu. Udział w warsztacie jest bezpłatny.

Warsztaty edukacyjne „Byliśmy tu” są realizowane dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego oraz ze środków z budżetu Miasta Białegostoku.

indeksLogo500

Dane adresowe:

Fundacja UwB
ul. M. Skłodowskiej-Curie 14
15-097 Białystok
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.