Fundacja Uniwersytetu w Białymstoku

Historia ukryta w przedmiotach – warsztat dla młodzieży

16 sierpnia na godzinę 10.00 zapraszamy do Muzeum Historycznego w Białymstoku (Warszawska 37) na pierwszy z cyklu warsztatów towarzyszących wystawie „Byliśmy tu”. W warsztacie wykorzystane zostaną pamiątki po białostockich Żydach udostępnione przez muzeum. Dzięki nim zyskamy wgląd w historię i kulturę tej społeczności.

 MG 9155 MG 9162 MG 9171

Judaika z kolekcji Muzeum Historycznego w Białymstoku, fot. MHB.

 

Idea warsztatu opiera się na stworzeniu sytuacji bezpośredniego kontaktu z przeszłością przy użyciu autentycznych przedmiotów potraktowanych jako nośniki pamięci. Przedmioty (eksponaty historyczne) wykorzystane w warsztacie funkcjonują w nim jako pozostałości (ślady) minionych czasów i ludzkich losów. Warsztat ma na celu ukazanie znaczenia narracji (opowieści) w poszukiwaniach historycznych oraz roli zwykłych ludzi w opowiadaniu historii, co w warstwie metodologicznej odpowiada perspektywie historii mówionej. Uczestnicy warsztatu odwołują się do swojej wiedzy historycznej, wyobraźni i wspomnień, wywołanych przez poszczególne przedmioty. Wchodzą w role opowiadaczy historii, jej potencjalnych świadków i transmiterów. Rozwijają umiejętność obserwacji otoczenia – wrażliwość na historie ludzkie ukryte w przedmiotach codziennego użytku.
Warsztat prowadzi Katarzyna Niziołek.
Czas trwania warsztatu: ok. 90 min.

Zgłoszenia należy nadsyłać do 14 sierpnia mailowo na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Zgłoszenie powinno zawierać następujące dane: imię, nazwisko i wiek uczestnika, kontaktowy adres e-mail i numer telefonu, oraz tytuł warsztatu. Udział w warsztacie jest bezpłatny.

Warsztaty edukacyjne „Byliśmy tu” są realizowane dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego oraz ze środków z budżetu Miasta Białegostoku.

indeksLogo500

Dane adresowe:

Fundacja UwB
ul. M. Skłodowskiej-Curie 14
15-097 Białystok
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.