Fundacja Uniwersytetu w Białymstoku

8 listopada: Kultura wielu głosów - Głos obrazu

W czwartek 8 listopada zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu „Kultura wielu głosów” – tym razem poświęcone fotografii.  W dyskusji o tym nowoczesnym, coraz bardziej przystępnym, a jednocześnie wymagającym i pełnym tajemnicy medium, jego partycypacyjnym potencjalne i społecznym znaczeniu udział wezmą jego pasjonaci: Paweł Grześ, Zdzisław Rynkiewicz i Sylwia Wieczeryńska. Dyskusji towarzyszyć będzie pokaz fotografii wykonanych w ramach letnich warsztatów „Sąsiedzi. Próba dokumentu” i „Mój mikro/makrokosmos” oraz wybranych autorskich zdjęć zaproszonych gości. Spotkanie odbędzie się w Kaffka Art Cafe przy ul. Wesołej o godz. 17.00.
Halloween 2012, fot. Zdzisław Rynkiewicz
 
Paweł Grześ – urodzony w 1983 roku. Mieszka i pracuje pomiędzy Gródkiem a Warszawą. W 2012 roku obronił dyplom w pracowni prof. Grzegorza Kowalskiego na Wydziale Sztuki Mediów i Scenografii ASP w Warszawie, a w 2009 roku w Instytucie Fotografii Kreatywnej w Opawie (Czechy). Zajmuje się fotografią i sztuką video o charakterze dokumentalnym. Swoje prace wystawiał w Galerii Białej w Lublinie, CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie, Galerii Arsenał w Białymstoku, na Fotofestiwalu w Łodzi, a także jako student Kowalni w ramach 011 Prague Quadrennial Of Performance Design And Space. Stypendysta Programu MKiDN Młoda Polska '09 oraz finalista V edycji Samsung Art Master.
 
Zdzisław Rynkiewicz (1931) – fotografik, na emeryturze. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików (ZPAF), Fotoklubu RP, Królewskiego Towarzystwa Fotograficznego Wielkiej Brytanii (RPS) oraz Dolnośląskiego Stowarzyszenia Artystów Fotografików i Twórców Audiowizualnych. W 1985 r. uzyskał tytuł Artiste FIAP (A.FIAP), a w  1987 r. Excellence FIAP (E.FIAP). Członek Honorowy Białostockiego Towarzystwa Fotograficznego i Foto-Klubu Buenos Aires Argentyna. Swoje fotografie prezentował na ponad 150 międzynarodowych i krajowych wystawach fotograficznych. Dziś jego zdjęcia można oglądać między innymi na internetowej stronie: www.zrynkiewicz.pl.
 
Sylwia Wieczeryńska – filolożka, dziennikarka, fotografka. Pracuje w białostockim oddziale Polskiej Agencji Prasowej. Z fotografią związana od liceum. Zrealizowała kilka projektów fotograficznych, m.in. Siostra, Kubańczycy, Kids&guns, Miejsca. Prace pokazywała na wystawach, m.in. indywidualnej Sześć kobiet oraz zbiorowych Out of control i Wizjer. Uczestniczyła w warsztatach fotograficznych, m.in. Z rodzinnego albumu, prowadzonych przez Andrzeja Górskiego oraz warsztatach multimedialnych w Galerii Arsenał w Białymstoku, prowadzonych przez Annę Konik i Jacka Malinowskiego. Studiowała fotografię w Europejskiej Akademii Fotografii w Warszawie. Jedna z założycielek fotograficznej grupy Infinite. Obecnie zajmuje się projektem o kobietach w jej rodzinie. Prowadzi bloga sylwiaphotos.blogspot.com, na którym można obejrzeć jej zdjęcia. W ramach projektu „Kultura wielu głosów” zrealizowała warsztat „Sąsiedzi. Próba dokumentu”.

 
Kultura wielu głosów - projekt zainicjowany w 2011 roku przez Fundację Uniwersytetu w Białymstoku, przy finansowym wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego. To cykl spotkań o tematyce kulturalnej, realizowanych w konwencji rozmowy z udziałem gości i zgromadzonej publiczności oraz wydarzeń towarzyszących o charakterze artystycznym, stanowiących „próbkę” demokracji kulturowej (rozumianej jako aktywne uczestnictwo w kulturze każdego człowieka). Projekt jest zorientowany na kształtowanie postaw obywatelskich, wyrażających się w szeroko pojętym uczestnictwie w życiu publicznym, nie tylko w wymiarze politycznym, ale także kulturowym. Ma na celu kształtowanie wzorów aktywnego udziału w kulturze: zachęcenie do wyjścia poza rolę biernego odbiorcy-konsumenta, włączenie do publicznej dyskusji na temat kultury i sztuki, dowartościowanie pozainstytucjonalnych form twórczości artystycznej i uczestnictwa w kulturze. Dyskusje prowadzą: Katarzyna Niziołek i Małgorzata Skowrońska.

Dane adresowe:

Fundacja UwB
ul. M. Skłodowskiej-Curie 14
15-097 Białystok
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.