Fundacja Uniwersytetu w Białymstoku

Polecamy "(re)interpretacje. slap czytań" w Teatrze Dramatycznym

Temat znany i wciąż aktualny - pogranicze, spotkanie "swojego" i "obcego"... 20 i 21 października wystąpią: Waldemar Raźniak z tekstem Roberta Jarosza "Śnieży", Aneta Groszyńska z tekstem Nicolety Esinencu "A(II) Rh+" oraz Krzysztof Rekowski z tekstem Davide Enia "Włochy-Brazylia 3:2". A po czytaniach będzie można porozmawiać na "zadane" przez Bartłomieja Miernika tematy wraz z historykiem Wojciechem Śleszyńskim, socjolożką Katarzyną Niziołek i psycholożką Małgorzatą Siwicką.
 
Białystok to miasto pogranicza. Stykają się tutaj terytoria "swojego" i "obcego", różnych wspólnot, odrębnych kulturowo, obyczajowo, wyznaniowo, etnicznie i narodowościowo - niczym swoisty ślad po wielokulturowej i wielonarodowej Polsce międzywojnia. Białystok to obszar, na którym koegzystują polska większość i mniejszości narodowe: ukraińska, białoruska, romska, tatarska, litewska i rosyjska. Obok siebie mieszkają katolicy obrządku rzymskiego, grekokatolicy i prawosławni, muzułmanie i społeczność żydowska. To miejsce samo przez się prowokuje do pytań o definicje "obcego", "innego", "swojego", o granice tolerancji, akceptacji, o proces kształtowania i wymazywania tożsamości. Stawiamy więc te pytania i kilka innych. Więcej nawet: liczymy na odpowiedzi.

Cykl czytań tekstów współczesnych i nowych odczytań klasyki, które poddamy interpretacji i reinterpretacji, rekonstrukcji i dekonstrukcji. Tematami czytań będą zjawiska społeczne, kulturowe, obyczajowe, polityczne i historyczne. Przyjrzymy się stereotypom, archetypom, obiektom kultu i obszarom tabu. Poszperamy w mitologii, antropologii, socjologii i filozofii. Poszukamy sensu w bezsensie i alogiki w logice. Zadamy pytania, skłonimy do regresji, wywołamy anamnezę. Sprowokujemy refleksje, śmiech, wyparcie, histerię, a może katharsis.
Slap to uderzenie w twarz. Boli, ale pozwala się ocknąć.

Raz w miesiącu, przez pięć dni, trzy zespoły reżysersko-aktorskie będą pracować nad odrębnymi dramatami współczesnymi bądź klasycznymi. Efekty ich pracy zobaczymy w postaci performatywnych czytań z udziałem publiczności. Najlepsze, zdaniem widzów, czytania otrzymają możliwość realizacji teatralnej. Każdej edycji (re)interpretacji towarzyszyć będzie dyskusja panelowa z udziałem specjalistów z różnych dziedzin, autorów, wydawców, krytyków, ludzi teatru i mediów.

SLAP W PA¬DZIERNIKU:

I edycja pod hasłem "OBCY.INNY.SWÓJ/vol. 1" odbędzie się w dniach 20-21 października.

Czytania trzech odrębnych tekstów współczesnych skupionych wokół tematu OBCY.INNY.SWÓJ w formie performatywnych spektakli odbędą się:
20 października o godz. 20:00
Waldemar Raźniak z tekstem Roberta Jarosza "Śnieży"*
21 października o godz. 15:00
Aneta Groszyńska z tekstem Nicolety Esinencu "A(II) Rh+" **
21 października o godz. 17:00
Krzysztof Rekowski z tekstem Davide Enia "Włochy-Brazylia 3:2" ***

Przyjdź, zobacz i zagłosuj!

Po ostatnim czytaniu 21 października zapraszamy na dyskusję panelową o OBCYM. INNYM. SWOIM w Białymstoku, na Podlasiu i we Wschodniej Polsce, w której udział wezmą:

prof. Wojciech Śleszyński, dziekan Wydziału Historyczno-Socjologicznego UwB

mgr Katarzyna Niziołek, pracownik naukowo-dydaktyczny w Instytucie Socjologii Uniwersytetu w Białymstoku, Prezes Zarządu Fundacji UwB

mgr Małgorzata Siwicka, psycholog, pracownik Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej

Dyskusję poprowadzi Bartłomiej Miernik, teatrolog, krytyk teatralny, moderator spotkań z ludźmi teatru, wykładowca warsztatów dziennikarskich, juror festiwali teatralnych.

Po dyskusji nastąpi głosowanie na najlepsze, zdaniem widzów, czytanie, a także losowanie nagród wśród publiczności.

Karnet na trzy czytania: 15 zł
 
za: http://dramatyczny.pl/aktualnosci-272.html

Dane adresowe:

Fundacja UwB
ul. M. Skłodowskiej-Curie 14
15-097 Białystok
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.