A Ty na co wydałbyś 2 i pół miliona?

Bierzemy udział w akcji "Wydajmy nasze 2 i pół miliona z głową!", w ramach której wraz z pięcioma innymi organizacjami społeczno-kulturalnymi z Białegostoku wystosowaliśmy dziś (tj. 2 października) do miejskich radnych i lokalnych mediów list - pastisz pisma organizatorów festiwalu "Pozytywne Wibracje" adresowanego do Prezydenta i Rady Miasta Białegostoku, w którym wnioskują oni o przyznanie im 2 i pół miliona złotych na to wydarzenie - wraz z prośbą o przeznaczenie analogicznej kwoty na nasze działania. Poniżej publikujemy ogólną informację o intencjach uczestników akcji oraz treść naszego listu.

Festiwale muzyczne oraz wakacyjne szaleństwa są są fajne, a Ewa Bem jest super! Ale kiedy okazuje się, że na organizację takich przedsięwzięć potrzeba 2 i pół miliona złotych, które płyną wprost z naszych podatków, czytaj: kieszeni, to wydaje nam się, że trzeba o tym rzetelnie porozmawiać.

Wysłaliśmy dziś do Biura Rady Miasta wnioski o przyznanie nam 2 i pół miliona złotych, podobnie jak to niedawno uczynili organizatorzy festiwalu Pozytywne Wibracje, bo chcemy zasygnalizować, że jest kilka ciekawych inicjatyw, których animatorzy są zaskoczeni, że to nie w kierunku ich twórczych wysiłków płynie wsparcie Urzędu Miasta. Co więcej, uważamy, że za taką kwotę można zrobić o wiele więcej i z większym pożytkiem dla Miasta.

Przeznaczanie okrągłej kwoty na jedną wielką imprezę, promującą Białystok w Polsce, a być może i w Europie jest pomysłem kontrowersyjnym, ale wartym uwagi. Na pewno jednak takie pieniądze nie mogą być wydawane pochopnie ani arbitralnie i nie mogą być wydawane na rzeczy przeciętne.

Wydajmy nasze 2 i pół miliona z głową!

LIST

Białystok, 2 października 2012 r.

Rada Miasta Białegostoku
ul. Słonimska 1

Szanowni Państwo,

Jako organizacja pozarządowa aktywna w środowisku lokalnym od 2004 roku, chcielibyśmy przedłożyć Państwu propozycję wsparcia naszych inicjatyw w roku 2013. Realizowane przez nas działania dotyczą między innymi tak ważkich kwestii, jak: historia lokalna, dziedzictwo kulturowe, wielokulturowość, edukacja dzieci i młodzieży, kultura i sztuka.
Pragniemy, by nasze projekty przyczyniały się do promocji Miasta, przyciągały uczestników z całej Polski i rozsławiały Podlasie w Europie.
W związku z powyższym występujemy do Państwa z wnioskiem o przyznanie nam środków budżetowych w wysokości 2 500 000 złotych. Budżet ten pozwoli nam utrzymać wysoką jakość naszych projektów, jak również zaprosić do współpracy twórców i naukowców na światowym poziomie oraz przeprowadzić intensywną ogólnopolską kampanię promocyjną naszych działań.
Jednocześnie zgłaszamy naszą chęć i gotowość do bezpośredniego spotkania oraz szczegółowego omówienia naszych propozycji.

Z poważaniem,

Zarząd Fundacji UwB

Katarzyna Niziołek
Anna Młynarczuk-Sokołowska
Małgorzata Skowrońska

W akcji udział biorą: Stowarzyszenie Inicjatyw Kobiecych "Kobieteria", Teatr TrzyRzecze - Stowarzyszenie Teatralne Dom na Młynowej, Stowarzyszenie Edukacji Filmowej, Portal kulturalny „Dzika kultura”, Stowarzyszenie Fabryka Bestsellerów  oraz Fundacja UwB.