Fundacja Uniwersytetu w Białymstoku

16-27 czerwca: Kultura wielu głosów - Głos obrazu - WARSZTATY FOTOGRAFICZNE

W czerwcu Fundacja Uniwersytetu w Białymstoku zaprasza młodzież ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych do udziału w warsztatach fotograficznych realizowanych w ramach projektu „Kultura wielu głosów”.

Warsztat 1

Prowadząca: Paulina Tumiel

Temat: Mój makro/mikrokosmos

Terminy:

·         sobota 16 czerwca (ok. 3 godzin)

·         sobota 23 czerwca (ok. 1,5 godziny)

Miejsce: Uniwersytet w Białymstoku (pl. Uniwersytecki 1)

Opis warsztatu:

Żyjemy w jednym mieście, jednak każdy z nas kreuje i oswaja swoją własną przestrzeń (kosmos) w szczególny sposób . Zadaniem warsztatów jest rozwinięcie kreatywności, indywidualności oraz inwencji twórczej uczestników. Otwarcie ich na nowe widzenie oraz interpretacje tego, co już znane i opatrzone. Owocem warsztatów mają być prace fotograficzne związane z Białymstokiem. Ujęcie miasta jest dowolne gdyż ma być ono przefiltrowane przez wrażliwość, osobowość oraz inwencję każdego z uczestników. Docelowo prace będą miały formę pocztówek, nie ograniczających się jednak jedynie do pejzaży miejskich. Warsztaty przebiegać będą w 3 etapach: 1. Prezentacja multimedialna dotycząca ujęcia mikro i makro w sztuce. Omawiane będą alternatywne i tradycyjne sposoby obrazowania architektury oraz pejzażu miejskiego. Uczestnicy wysłuchają również krótkiej prelekcji dotyczącej zasad profesjonalnej fotografii. Poruszane będą zagadnienia, takie jak: kadrowanie, kompozycja, perspektywa, głębia ostrości, fotografia portretowa; 2. Spacer ulicami miasta, szukanie inspiracji, fotografowanie; 3. Wybór i omówienie najlepszych prac każdego z uczestników warsztatów.

Paulina Tumiel – urodzona w 1980 roku w Białymstoku. Absolwentka Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom nagrodzony wyróżnieniem obroniła w 2005 roku w Pracowni Malarstwa prof. Wiesława Szamborskiego oraz w Pracowni Włókna prof. Stanisława Andrzejewskiego. W latach 2005-2006 studiowała w Akademii Fotografii w Warszawie. W 2006 roku ukończyła kurs projektowania kampanii reklamowych stopnia I-go w Warszawskiej Szkole Reklamy. W 2009 r. rozpoczęła studia doktoranckie na Wydziale Ekonomii i Zarządzania w Białymstoku. Pracuje jako projektant wnętrz, wykonuje projekty fotograficzne oraz malarskie.

Wybrane wystawy:

·         2012 "Otwarte", Centrum Olimpijskie, Warszawa

·         2009 "Aktualny Obraz", Muzeum Rzeźby Xawerego Dunikowskiego, Pałac Królikarnia Warszawa

·         2005 "Ogólnopolski Przegląd Malarstwa Młodych" , Galeria Sztuki w Legnicy

·         2005 "Introspekcje", Galeria Aspekt Warszawa

·         2005 "Dyplomy", Galeria Studio, PKiN Warszawa

·         2004 "Ślady", Galeria XXI w Warszawie

 

Warsztat 2

Prowadząca: Sylwia Wieczeryńska

Temat: Sąsiedzi. Próba dokumentu

Terminy:

·         16 czerwca (sobota) – wprowadzenie, szukanie inspiracji, plener (3-4 godz. – do 2 godz. w sali i do 2 godz. w plenerze)

·         17 czerwca (niedziela) – pokaz zdjęć z pleneru (1,5 godz.)

·         23 czerwca (sobota) – szukanie inspiracji i realizacja własnych projektów (2 godz.)

·         27 czerwca (środa) – wybór zdjęć i podsumowanie warsztatów (1,5 godz.)

Miejsce: Uniwersytet w Białymstoku (pl. Uniwersytecki 1)

Opis warsztatu:

Warsztaty fotograficzne „Sąsiedzi. Próba dokumentu” skierowane są do młodych ludzi, którzy chcą poznać swoją okolicę, historię ludzi, miejsc czy budynków. Będzie to też okazja do przyjrzenia się miastu i niektórym sąsiadom „zamieszkującym” jego zakątki. Bo przecież sąsiedzi to nie tylko ludzie, a „po sąsiedzku” mieszka się też np. z budynkami, zwierzętami czy rzeczami. Każdy z uczestników zrealizuje ten temat według własnego pomysłu. Inspiracji będziemy szukać m.in. podczas wspólnego pleneru. Wspólnie też wybierzemy fotografie, które pojawią się na wystawie podsumowującej projekt.

Sylwia Wieczeryńskafilolożka, dziennikarka, fotografka. Pracuje w białostockim oddziale Polskiej Agencji Prasowej. Z fotografią związana od liceum. Zrealizowała kilka projektów fotograficznych, m.in. Siostra, Kubańczycy, Kids&guns, Miejsca. Prace pokazywała na wystawach, m.in. indywidualnej Sześć kobiet oraz zbiorowych Out of control i Wizjer. Uczestniczyła w warsztatach fotograficznych, m.in. Z rodzinnego albumu, prowadzonych przez Andrzeja Górskiego oraz warsztatach multimedialnych w Galerii Arsenał w Białymstoku, prowadzonych przez Annę Konik i Jacka Malinowskiego. Studiowała fotografię w Europejskiej Akademii Fotografii w Warszawie. Jedna z założycielek fotograficznej grupy Infinite. Obecnie zajmuje się projektem o kobietach w jej rodzinie. Prowadzi bloga sylwiaphotos.blogspot.com, na którym można obejrzeć jej zdjęcia.

 

Zgłoszenia:

Liczba miejsc jest ograniczona. Przewidujemy dwie grupy warsztatowe – po ok. 15 osób. Decyduje kolejność zgłoszeń. Zgłoszenia przyjmujemy do piątku 15 czerwca – do południa.

Zgłoszenia należy nadsyłać mailowo na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. W mailu należy podać swoje dane:

·         imię i nazwisko,

·         adres,

·         nr PESEL,

·         numer telefonu

·         e-mail.

Dane te niezbędne są do ubezpieczenia uczestników warsztatów!

W mailu należy także napisać, który warsztat wybieracie - 1 lub 2.

UDZIAŁ W WARSZTATACH JEST BEZPŁATNY!

Osoby nieletnie na pierwszym spotkaniu warsztatowym muszą mieć ze sobą pisemną zgodę rodzica lub opiekuna na udział w warsztacie.

Przykładowa treść zgody:

Wyrażam zgodę na udział ……… [tu podajemy imię i nazwisko uczestnika/uczestniczki] w warsztatach fotograficznych „Kultura wielu głosów – Głos obrazu”. Zgoda musi być podpisana czytelnie.

Każda ze zgłoszonych osób otrzyma maila zwrotnego z podaniem godzin i sal, w których odbywać się będą warsztaty.

 

Wybrane fotografie wykonane przez uczestników warsztatów zostaną zaprezentowane na wystawie towarzyszącej dyskusji „Kultura wielu głosów – Głos obrazu” z udziałem artystów fotografików i fotoreporterów w lipcu br.

 

Projekt realizowany jest dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego w Białymstoku.

 

PS

W razie awarii, np. jeśli Wasz mail ze zgłoszeniem nie dochodzi na podany adres (poczta go odbija), prosimy o kontakt bezpośrednio z koordynatorką projektu:

Katarzyna Niziołek, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 668028759.

Dane adresowe:

Fundacja UwB
ul. M. Skłodowskiej-Curie 14
15-097 Białystok
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.