Fundacja Uniwersytetu w Białymstoku

Rusza III edycja konkursu Różnorodność przestrzenią dialogu. Inny bliski i daleki!

Fundacja Uniwersytetu w Białymstoku oraz Szkoła Podstawowa nr 26 przy współpracy z Polską Akcją Humanitarną zapraszają dzieci uczęszczające do przedszkoli oraz uczniów szkół podstawowych do udziału w III edycji wojewódzkiego konkursu „Różnorodność przestrzenią dialogu. Inny bliski i daleki”.

I. Idea konkursu:

Na globie ziemskim żyje do 7000 grup etnicznych i narodowych, a ludzie porozumiewają się aż w 6000 języków. Świat człowieka jest światem zróżnicowań. W dzisiejszej zmieniającej się rzeczywistości, kształtowanej przez migracje, różnorodność staje się coraz bardziej widoczna, a kontakty z Innym bliskim (mieszkańcem naszego miasta, regionu, kraju) i dalekim (przedstawicielem innych państw, kontynentów) wpisują się w naszą codzienną egzystencję. Różnorodności doświadczamy codziennie: w klasie, na ulicy, boisku czy przebywając na wakacjach (zarówno w sąsiadujących, jak i odległych krajach). Różnorodność, która ma wiele odcieni, może nas łączyć poprzez dialog, który umożliwia wymianę wartości i duchowe wzbogacanie. Fakt, iż różnimy się wyglądem, pochodzimy z różnych zakątków świata, mamy odmienne zdania na dany temat oraz reprezentujemy odmienne systemy wartości, może stanowić przestrzeń dialogu, źródło wzbogacające osobowość. Płaszczyznę dialogu z Innym stwarza również znajomość jego problemów, a także poszukiwanie sposobów ich rozwiązywania. Świadomość trudności wpisujących się w sytuację bycia Innym czy też takich, które związane są ze specyfiką obszaru, na którym Inny mieszka, pozwalają na kształtowanie postaw otwartości i akceptacji.

Kierując się potrzebą upowszechniania potencjału różnorodności, potrzebą poznawania Innego bliskiego i dalekiego oraz idei dialogu, zapraszamy do udziału w konkursie, dzięki któremu uczniowie za pomocą różnych form ekspresji artystycznej zaprezentują bogactwo różnorodności Podlasia, Polski, Świata i problematykę towarzyszącą temu zagadnieniu.

II. Cele konkursu:

  • przybliżenie zróżnicowania kulturowego i religijnego Podlasia, Polski, Świata;
  • kształtowanie wrażliwości na odmienność kulturową i problemy Innego bliskiego i dalekiego (ze szczególnym uwzględnieniem krajów Globalnego Południa /Afryka, Azja, Ameryka Południowa);
  • ukazanie różnych możliwości pomocy Innemu bliskiemu i dalekiemu (poznawanie jego kultury, problemów, pomoc rozwojowa niesiona przez organizacje tj. Polska Akcja Humanitarna itd.);
  • nadawanie wartości i kształtowanie otwartości wobec szeroko rozumianej odmienności (interpersonalnej, kulturowej, narodowej itp.);
  • kształtowanie poszanowania tradycji i kultury własnego narodu oraz innych kultur i tradycji;
  • wyzwalanie twórczej aktywności uczniów;
  • integracja uczniów przynależących do różnych grup narodowościowych, etnicznych i religijnych (w tym dzieci uchodźców);
  • integracja środowiska nauczycieli wokół problemów związanych z różnorodnością świata.


III. Adresaci konkursu:

Konkurs skierowany jest do dzieci uczęszczających do przedszkoli oraz uczniów szkół podstawowych z woj. podlaskiego. Prace mogą dotyczyć następujących kategorii:

  • plastyczna - dzieci w wieku przedszkolnym i uczniowie szkół podstawowych klas I - VI
  • literacka  - uczniowie szkół podstawowych klas IV - VI 
  • fotograficzna  - uczniowie szkół podstawowych klas IV - VI

Koordynatorzy: dr Katarzyna Szostak-Król (SP 26), Anna Młynarczuk-Sokołowska (Fundacja UwB)
Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Do pobrania:

Karta uczestnika III edycji wojewódzkiego konkursu

Regulamin i szczegółowe informacje dotyczące konkursu

 

Honorowy patronat:


Organizatorzy:

Dane adresowe:

Fundacja UwB
ul. M. Skłodowskiej-Curie 14
15-097 Białystok
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.