Program Przygody Innego zajął I miejsce w międzynarodowym konkursie!!!

Program Kształtowania Wrażliwości na Odmienność „Przygody Innego”, realizowany przez Fundację Uniwersytetu w Białymstoku przy współpracy z Fundacją Edukacji i Twórczości zdobył Nagrodę Specjalną (I miejsce) w międzynarodowym konkursie pt. „Prezentacja dobrych praktyk w zakresie edukacji wielokulturowej” Polskiego Komitetu Światowej Organizacji Wychowania Przedszkolnego OMEP. Konkurs został zorganizowany w ramach projektu „Poznajmy się – szanujmy się” i obejmował 23 kraje europejskie, w których działają narodowe komitety OMEP. Uczestnikami konkursu były osoby zaangażowane w przybliżanie dzieciom różnorodność świata (nauczyciele wczesnej edukacji, pedagodzy, psycholodzy, nauczyciele akademiccy, działacze organizacji pozarządowych, animatorzy kultury itd.).

Nadrzędnym kryterium oceny przyjętym przez Komisję Konkursową była zgodność proponowanych rozwiązań praktycznych z założeniami psychologii rozwoju dziecka oraz metodyki pracy z dzieckiem w wieku przedszkolnym.

W zawiązku z przyznaniem Nagrody Specjalnej dla Programu Kształtowania Wrażliwości na Odmienność "Przygody Innego":
1. Zostanie on zaprezentowany podczas Europejskiej Konferencji OMEP "Szacunek dla Dziecka" w kwietniu 2012 r. Jego inicjatorki i koordynatorki (Anna  Młynarczuk-Sokołowska, Katarzyna Potoniec, Katarzyna Szostak-Król) otrzymały grant w postaci refundacji kosztów opłaty konferencyjnej.

2. Artykuł autorstwa Anny Młynarczuk-Sokołowskej i Katarzyny Szostak-Król pt. "Edukacja międzykulturowa w przedszkolu i szkole podstawowej na przykładzie Programu Kształtowania Wrażliwości na odmienność "Przygody Innego" zostanie opublikowany:
- w książce pt. "Prezentacja dobrych praktyk w zakresie edukacji wielokulturowej", red. E. Jaszczyszyn, J. Uszyńska-Jarmoc;
- na stronie internetowej projektu "Poznajmy się - szanujmy się";
- w czasopiśmie "Wychowanie w Przedszkolu".

3. Książka "Przygody Innego. Bajki w edukacji międzykulturowej", red. A. Młynarczuk-Sokołowska, K. Potoniec, K. Szostak-Król (efekt realizacji pilotażu programu), zostanie przetłumaczona na język angielski oraz zamieszczona na stronie projektu "Poznajmy się - szanujmy się".

Serdecznie dziękujemy wszystkim zaangażowanym w realizację pilotażu programu! W szczególności wolontariuszkom-studentkom Wydziału Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu w Białymstoku.

Więcej na temat konkursu i projektu "Poznajmy się - szanujmy się" zob. http://www.project.omep.org.pl/