Szkoła Tolerancji - zaproszenie do udziału w konkursie

Komenda Wojewódzka i Miejska Policji w Białymstoku przy współudziale Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego oraz Kuratorium Oświaty w Białymstoku ogłosiła konkurs dotyczący najciekawszych działań na rzecz kształtowania postaw tolerancji, które będą realizowane przez cały rok szkolny 2011/2012. Szkoły, które przeprowadzą najbardziej interesujące inicjatywy w tym zakresie zostaną nagrodzone. Finał konkursu odbędzie się w czerwcu 2012 roku, w trakcie uroczystości wręczania Certyfikatu Bezpiecznej i Przyjaznej Szkoły. Nauczyciele i edukatorzy, którzy planują w swoich placówkach realizację inicjatyw dotyczących tolerancji mogą otrzymać nieodpłatnie publikacje metodyczne Fundacji Uniwersytetu w Białymstoku.

Dnia 28.10.11 w sali konferencyjnej Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego odbyły się warsztaty szkoleniowe dla pedagogów i psychologów placówek oświatowych województwa podlaskiego. Organizatorami warsztatów byli funkcjonariusze z Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej i Miejskiej Policji w Białymstoku. W inicjatywie współuczestniczył także Podlaski Urząd Wojewódzkiego, Kuratorium Oświaty w Białymstoku oraz Fundacja Uniwersytetu w Białymstoku. Jego uczestnicy poznali zasady realizacji działań edukacyjnych z zakresu tolerancji. Przedstawiono również ideę organizacji konkursu na inicjatywy dotyczące tolerancji, które będą realizowane przez cały rok szkolny 2011/2012 (źródło informacji – www.podlaska.policja.gov.pl).

Nauczyciele i edukatorzy, którzy planują w swoich placówkach działania na rzecz tolerancji mogą otrzymać nieodpłatnie następujące publikacje metodyczne Fundacji:
- „Przygody Innego. Bajki w edukacji międzykulturowej” red. A. Młynarczuk-Sokołowska, K. Potoniec, K. Szostak-Król (przedszkole i klasy I-III szkoły podstawowej)
- „Edukacja międzykulturowa wobec integracji dzieci polskich i czeczeńskich…” red. A. Młynarczuk, K. Potoniec  (szkoła podstawowa klasy I-III i IV)
- „Uwiecznić Atlantydę. Wielokulturowość Podlasia w edukacji nieformalnej” red. A. Młynarczuk, M. Sokołowski, (szkoła podstawowa klasy IV-VI, gimnazjum)
- „Kot(d) dla tolerancji…”, red. K. Niziołek, (gimnazjum, szkoła średnia)
- „Szlak Dziedzictwa Żydowskiego w Białymstoku”, K. Niziołek, R. Poczykowski (gimnazjum, liceum).

Treści zawarte w niniejszych publikacjach można modyfikować dostosowując je do potrzeb i możliwości grupy. Publikacje są dostępne w bibliotece Wydziału Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu w Białymstoku (ul. Świerkowa 20).

Więcej na temat seminarium i konkursu „Szkoła Tolerancji” zob.