Fundacja Uniwersytetu w Białymstoku

Konferencja "Oblicza współczesnego Podlasia - Etnografia dnia teraźniejszego"

‎13.10.2011 g. 17-21:00 zapraszamy na konferencję "Oblicza współczesnego Podlasia - Etnografia dnia teraźniejszego" w Centrum im. Ludwika Zamenhofa!
Teren Województwa Podlaskiego jak mało które inne miejsce skupia w sobie zarówno elementy tradycyjnej lokalności wraz z na wskroś współczesnymi motywami kultury globalnej. Spotkanie prezentuje dokonania dwóch grup badawczych z Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego, działających przez ostatnie dwa lata w różnych lokalizacjach północnej i środkowej części województwa. Młodzi badacze stawiali sobie pytania: czy możemy wciąż mówić o kulturze tradycyjnej? W odniesieniu do jakich wartości młodzi ludzie tworzą swoją codzienność i uczestniczą w kulturze? W jaki sposób zjawiska takie jak migracje czy wpływ techniki zmieniają i reorganizują życie rodzinne i tożsamość mieszkańców Podlasia? Jaka jest rola mediów w procesie zmiany kulturowej?
 
 
Program:  
17.00 Teraźniejszość Podlasia - tradycja czy ponowoczesność - mgr Helena Patzer, mgr Piotr Cichocki (koordynatorzy badań)
Wstęp, założenia teoretyczne i metody prowadzenia badań. Dlaczego patrzenie na prezentowane zagadnienia z perspektywy tradycyjnej jest ograniczające?

mgr Helena Patzer - antropolożka kulturowa, doktorantka w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej UW. Zajmuje się migracją, powiązaniami transnarodowymi i globalizacją, a także krytyczną antropologią rozwoju. Prowadziła badania na Filipinach i w grupie imigrantów filipińskich w Bostonie oraz Kopenhadze, a także wśród Polaków na Wileńszczyźnie. W latach 2008-2010 kierowała grupą badawczą „Zmiany na Podlasiu pod wpływem migracji", w ramach której studenci badali migrację zarobkową z Podlasia i to, jak wpływa ona na społeczność lokalną.

mgr Piotr Cichocki (ur. 1981) - etnograf związany z Instytutem Etnologii i Antropologii Kulturowej UW. Główne pola jego zainteresowania to etnografia internetu oraz relacje mediów i lokalności (badania m.in. w Australii, na Litwie, w ramach polskich internetowych serwisów społecznościowych). Pracuje również jako producent muzyczny, obracając się w stylistyce szeroko pojętej alternatywy.

17.25 Kultura tańca - telewizyjne show i reżimy dietetyczne - Katarzyna Chojecka
Analiza studium przypadku wpływu mediów, programów tanecznych, bliskości dużego centrum kulturalnego (Białegostoku) na wzrost zainteresowania tańcem w regionie i odczuwanie cielesności młodych tancerzy..

Katarzyna Chojecka urodzona w Skierniewicach. Główne pola jej zainteresowań to teatr, taniec, nowe media (min. Telewizja, Internet), co też stało się tematem badań terenowych prowadzonych w Augustowie.

17.50 Dar w migracji. Rzeczy przywożone z zagranicy -  Joanna Radziszewska
Autorka porusza w pracy zagadnienie funkcji wymiany darów w społeczeństwie. Zgodnie z antropologiczną teorią za każdy dar należy się odwzajemnić. Jak wygląda ta kwestia w środowisku migranckim na Podlasiu? Jakie motywacje kryją się za przysyłaniem rodzinie paczek?

Joanna Radziszewska - absolwentka Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, a także Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej. Obecnie doktorantka na wydziale socjologii w Szkole Głównej Handlowej

18.15 Inaczej niż wszyscy - lokalne i globalne aspekty stroju młodzieżowego w Augustowie - Katarzyna Ciołek
Autorka porusza temat konstruowania wizerunku poprzez ubiór. Zwraca uwagę na kreatywność kulturową obecną w życiu codziennym młodych mieszkańców Augustowa. Interesuje ją zarówno pochodzenie materialne ubrań, jak i źródła inspiracji, którymi kierują się przy dobiorze stroju. Część teoretyczna została zainspirowana głównie pracami Ulfa Hannerza, jego rozważaniami na temat relacji lokalne-globalne, a także pozycją „Wyobraźnia etnograficzna" Paula Willisa.

Katarzyna Ciołek - absolwentka Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej na Uniwersytecie Warszawskim. Interesują ją zagadnienia z zakresu popkultury i mediów, w antropologii szczególnie ciekawi ją temat mody.

18.40 Narracje kobiet na temat migracji - Małgorzata Winkowska
Jak kształtują się emigracyjne doświadczenia kobiet z podlaskiej miejscowości i w jaki sposób konstruowane są opowieści na ten temat? Z pewnością narracje te wpasowują się w kontekst retoryki związanej z emigracją i rolami społecznymi mężczyzny i kobiety.

Małgorzata Winkowska - studiuje Etnologię na Uniwersytecie Warszawskim, napisała pracę licencjacką o rodzajach narracji dotyczych migracji kobiet, pod kierunkiem mgr. Heleny Patzer i dr. Amandy Krzyworzeki.

19.05 Augustowska scena muzyczna. Od rocka do wspólnoty - Jan Mazur
Autor stawia tezę, że sposób działania grup muzycznych, tworzonych przez młodych Augustowian, jest pewnym odbiciem ponowoczesności. Zespoły funkcjonują w myśl zasad płynności, efemeryczności, co może stanowić zarówno źródło problemów, jak i satysfakcji uczestników.

19.30 Wycięci z Podlasia - Franciszek Płóciennik
Referat dotyczy grupy aktywnych twórczo młodych ludzi pochodzących z Lipska nad Biebrzą. Tematem badań był wpływ młodzieżowej kultury alternatywnej na nowy sposób definiowania granicy społecznej między Lipskiem a Dąbrową Białostocką i własnej tożsamości lokalnej.

Franciszek Płóciennik - absolwent 3 roku etnologii, interesuje się przede wszystkim szeroko rozumianą kulturą współczesności,stykiem Starego i Nowego, kulturą młodzieżową i miejską.

19.55 Podsumowanie i dyskusja
 
Organizator:
Centrum im. Ludwika Zamenhofa

 
Partnerzy:
Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UW

Fundacja Uniwersytetu w Białymstoku

Patron medialny:
 

Dane adresowe:

Fundacja UwB
ul. M. Skłodowskiej-Curie 14
15-097 Białystok
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.