Fundacja Uniwersytetu w Białymstoku

"Kultura wielu głosów" - "Głos tradycji" - dyskusja i koncert

Fundacja Uniwersytetu w Białymstoku zaprasza na drugie spotkanie z cyklu "Kultura wielu głosów". Tym razem tematem dyskusji będą ludowość i tradycja, którym przyjrzymy się z perspektywy współczesności.
6 października, godz. 17.00, Centrum im. Ludwika Zamenhofa (ul. Warszawska 19)

Do dyskusji o kulturze ludowej zaprosimy Julitę Charytoniuk, Annę Kotowicz-Puszkarewicz, Marzenę Rusaczyk i Katarzynę Sztop-Rutkowską, a wydarzeniem muzycznym wieczoru będzie koncert grupy Południce, której zaakompaniuje DJ Johnny Uraner (we współpracy z: enjoii, iTi, Liquid Molly i The Beat Father). Sprawdzimy, co inspirującego kryje się w kulturze ludowej. Sprawdzimy także, czy śpiew tradycyjny i nowoczesne bity mają szansę na szczęśliwy mariaż.

Wstęp wolny! Pierwszeństwo wejścia na koncert mają uczestnicy dyskusji.
 
 
Julita Charytoniuk
Kulturoznawca, instruktorka rękodzieła artystycznego oraz pracownik merytoryczny Białostockiego Muzeum Wsi. Uczestniczka projektu muzycznego Ethno-Lyrics, współzałożycielka trio Sympatycznyj Wariant, niegdyś członkini zespołu Czeremszyna. Uczestniczka i organizatorka warsztatów pieśni tradycyjnych oraz ekspedycji badawczych na terenie Podlasia i Polesia. Stypendystka Marszałka Województwa Podlaskiego (2010).

Anna Kotowicz-Puszkarewicz
Ukończyła projektowanie graficzne na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. W 2006 roku wraz z mężem, Arturem Puszkarewiczem, założyła studio projektowe AZE DESIGN. Mieszkają i pracują na Podlasiu. Inspiracje czerpią z regionalnych klimatów. W swoich projektach odwołują się do dawnych technik rękodzielniczych i korzystają z tradycyjnych materiałów, patrząc na nie przez pryzmat nowoczesności i funkcjonalności. Mają na swoim koncie wiele nagród, m.in. I miejsce w konkursie Prodeco 2007 za projekt tapety "Mazzy" i wyróżnienie w konkursie "My World", organizowanym przez British Council i Galerię Zachęta. Ich prace były pokazywane na licznych wystawach w kraju i za granicą (za: www.domo.pl).

Marzena Rusaczyk
Socjolog, tłumaczka, doktorantka w Zakładzie Socjologii Edukacji Wydziału Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu w Białymstoku. Redaktorka książki Teoria opanowywania trwogi. Dyskurs w literaturze amerykańskiej (Warszawa 2008) oraz wspólnie z Elżbietą Czykwin - Gorsi-Inni. Badania (Białystok 2008). Gitarzystka, aranżerka, autorka kilkudziesięciu piosenek w języku białoruskim, twórczyni i producentka projektuEthno-Lyrics. Opowieści ze Wschodu, wydanego w formie płytowej antologii dawnych pieśni Słowiańszczyzny Wschodniej.

Katarzyna Sztop-Rutkowska
Socjolog, adiunkt w Instytucie Socjologii Uniwersytetu w Białymstoku. Autorka książki o międzywojennych relacjach polsko-żydowskich w Białymstoku pt. Próba dialogu. Polacy i Żydzi w międzywojennym Białymstoku (Kraków 2008). Inicjatorka projektu Złota Macewa. Autorka i trener warsztatów na temat wielokulturowości. Publikuje artykuły w zakresie socjologii narodu i stosunków etnicznych, analizy dyskursu oraz socjologii wizualnej.
 
-

"Kultura wielu głosów" - projekt zainicjowany w 2011 roku przez Fundację Uniwersytetu w Białymstoku, przy finansowym wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego. To cykl spotkań o tematyce kulturalnej, realizowanych w konwencji rozmowy z udziałem gości i zgromadzonej publiczności oraz wydarzeń towarzyszących o charakterze artystycznym,stanowiących „próbkę” demokracji kulturowej (rozumianej jako aktywne uczestnictwo w kulturze każdego człowieka). Projekt jest zorientowany na kształtowanie postaw obywatelskich, wyrażających się w szeroko pojętym uczestnictwie w życiu publicznym, nie tylko w wymiarze politycznym, ale także kulturowym. Ma na celu kształtowanie wzorów aktywnego udziału w kulturze: zachęcenie do wyjścia poza rolę biernego odbiorcy-konsumenta, włączenie do publicznej dyskusji na temat kultury i sztuki, dowartościowanie pozainstytucjonalnych form twórczości artystycznej i uczestnictwa w kulturze. Dyskusje prowadzą: Katarzyna Niziołek i Małgorzata Skowrońska.
 
Projekt realizowany jest przy wsparciu finansowym Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego.
 
Partner:
Centrum im. Ludwika Zamenhofa
 
Patronat prasowy:
 

Dane adresowe:

Fundacja UwB
ul. M. Skłodowskiej-Curie 14
15-097 Białystok
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.