Przygody Innego. Edukacja poprzez bajki

Wolontariusze z Fundacji Uniwersytetu w Białymstoku, przy współpracy z Fundacją Edukacji i Twórczości, rozpoczęli realizację pilotażowego programu kształtowania wrażliwości na odmienność pt. Przygody Innego.

Program obejmuje  przedszkola i szkoły podstawowe w województwie podlaskim, do których uczęszczają dzieci polskie i czeczeńskie.

U podstaw programu leży założenie, że wielopłaszczyznowe różnice pomiędzy ludźmi nie powinny stanowić przeszkody w relacjach międzyludzkich, a wręcz przeciwnie powinny być źródłem doświadczeń wzbogacających osobowość i tożsamość jednostki. Jego głównym celem i zadaniem jest kształtowanie wrażliwości na odmienność, która umożliwia radzenie sobie w interakcjach z Obcymi/Innymi różniącymi się od nas w wielu zakresach (biologicznym ekonomicznym, społecznym i kulturowym) oraz nawiązywanie z nimi partnerskich relacji.

Podstawą realizacji programu są bajki międzykulturowe oraz gry i zabawy dydaktyczne (specjalnie opracowane przez ekspertów na jego potrzeby), które umożliwiają poznawanie problemów związanych z funkcjonowaniem w roli Obcego/Innego. Program obejmuje łącznie 30 godz. zajęć lekcyjnych i pozalekcyjnych zajęć (pokaz tańców kaukaskich, spotkanie z wolontariuszami europejskimi, wycieczka dot. wielokulturowości). Efektem twardym realizacji programu będzie publikacja metodyczna pt. Przygody Innego. Bajki w edukacji międzykulturowej, skierowana do nauczycieli i wychowawców.

Po zakończeniu realizacji projektu, odbędą się szkolenia dotyczące pracy z niniejszą książką (wrzesień/październik 2011 r.).

Przedszkola i szkoły realizujące program:
1. Integracyjne Przedszkole Samorządowe nr 26 (ul. Ciepła 19, Białystok);
2. Kids' Academy - Prywatne Przedszkole Artystyczno-Językowe (ul. Boruty 18, Białystok);
3. Szkoła Podstawowa Nr 15 (ul. Broniewskiego 1, Białystok);
4. Szkoła Podstawowa Nr 26 im. Stanisława Staszica (ul. Radzymińska 11);
5. Prywatna Szkoła Podstawowa nr 1 (ul. Boruty 18, Białystok);
6. Przedszkole Samorządowe Jednooddziałowe w Surażu (ul. Bielska 17);
7. Szkoła Podstawowa Nr 16  (ul. Strażacka 25,  Białystok) - odział zerowy;
8. Szkoła Podstawowa im. Wspólnoty Polskiej w Białostoczku (Kuriany).

Koordynatorzy programu:
Anna Młynarczuk