Warsztaty o kulturze i tradycji żydowskiej

1. ŚWIęTA ŻYDOWSKIE.

W formie prezentacji multimedialnej wprowadzamy uczestników zajęć w świat najważniejszych świąt obchodzonych przez wyznawców judaizmu.  Zajęcia mają charater warsztatów literacko-artystycznych, na których uczestnicy tworzą, wykorzystując różnorodne materiały, restaurację/dom, w którym odbywać się będzie określone święto.
Istnieje również możliwość wyboru konkretnych świąt lub przeprowadzenia pojedynczych zajęć o każdym święcie:
  • Chanuka (z wykorzystaniem tekstów I. B. Singera),
  • Rosz Ha-Szana,
  • Jom Kipur,
  • Purim,
  • Pesach,
  • Szawuot,
  • Sukot.

2. PRAWIE WSZYSTKO O SZABASIE.

Warsztaty przybliżające uczestnikom najważniejsze zwyczaje szabasowe, modlitwy etc.

3. Z WIZYT¡ W SYNAGODZE.

Podczas prezentacji multimedialnej uczestnicy poznają symbolikę oraz najważniejsze przestrzenie synagogi, elementy a następnie... stworzą na płótnie lub papierze synagogę w stylu aszkenazyjskm lub sefradyjskim.

4. KIM S¡ ŻYDZI? TRUDNE PYTANIA O TOŻSAMOŚć.

Co to znaczy "być Żydem"? Fragmenty tekstów i materiały multimedialne pomogą odpowiedzieć nam na to pytanie.

5. ŚMIERć I POGRZEB W JUDAIZMIE.

6. A MOŻE ZROBIMY HAMSę/MEZUZę?

Uczestnicy warsztatów wykonują hamsę/mezuzę z ceramiki (którą później oczywiście mogą zabrać do domu). Przedmioty wykonywane są z gliny szybkoschnącej z wykorzystaniem różnych elementów ozdobnych: koralików, cekinów.

Wcześniej uczestnicy poznają symbolikę hamsy/mezuzy, różne typy zdobnictwa i znaczenie umieszczanych na przedmiotach symboli.

Anna Janina Kloza – pedagog, działaczka społeczna, animatorka kultury. Pracuje w VI Liceum Ogólnokształcącym im. Króla Zygmunta Augusta w Białymstoku jako nauczyciel języka polskiego. We współpracy z Centrum Edukacji Obywatelskiej inicjuje lokalne działania na rzecz dialogu chrześcijańsko-żydowskiego i przywracania pamięci o podlaskich Żydach. Zajmuje się także edukacją międzykulturową i nauczaniem o Holokauście. Realizuje projekty edukacyjne skierowane do młodzieży, nauczycieli i animatorów kultury (m.in. „Żyliśmy razem przez wieki, czyli Żydzi i Polacy w Białymstoku” i „Jedno jest słońce dla wszystkich i jedno niebo nad nami: Romowie, Białorusini, Żydzi na Podlasiu”). Współpracuje z Towarzystwem Przyjaciół Kultury Żydowskiej w Białymstoku. Za swoją działalność otrzymała Nagrodę im. Ireny Sendlerowej oraz została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski jako kustosz pamięci.

Małgorzata Rusiłowicz – edukatorka, nauczycielka języka polskiego w Szkole Podstawowej im. Wspólnoty Polskiej w Białostoczku, pracownik Fundacji Edukacji i Twórczości w Białymstoku, wykładowca Letniej Szkoły Języka i Kultury Polskiej w Sankt Petersburgu, absolwentka międzynarodowego seminarium I stopnia „Dzieje i kultura Żydów polskich – Holokaust” w Yad Vashem. Od 10 lat zajmuje się edukacją wielokulturową i edukacją o Holokauście, a także edukacją na rzecz dialogu międzykulturowego. Jest autorką licznych projektów edukacyjnych związanych z wielokulturowością Podlasia, przywracaniem pamięci o dziedzictwie żydowskim i prawach człowieka, skierowanych do nauczycieli, wykładowców, animatorów kultury, studentów, dzieci i młodzieży (m.in. „Żyli razem z nami, dlaczego ich nie ma? – losy żydowskich mieszkańców Zabłudowa”). Jako lektor języka polskiego prowadzi zajęcia dla uchodźców z Czeczenii.