Warsztaty edukacyjne "Byliśmy tu" (2013)

Tematyka podjęta przez twórców wystawy i autorów warsztatów jest niezwykle istotna z punktu widzenia współczesnego białostoczanina i Podlasianina – nie mającego bezpośredniej styczności ze społecznością żydowską, która w czasie wojny zniknęła z krajobrazu etno-kulturowego przedwojennych miast i miasteczek regionu, a której kulturowy dorobek i historia stanowi ważny składnik zbiorowej pamięci i tożsamości.
Opracowana przez zespół Fundacji UwB oferta warsztatowa, skierowana do młodych odbiorców wystawy, uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z Białegostoku i województwa podlaskiego, składać się będzie z sześciu warsztatów, przeprowadzonych w czterech cyklach, w których udział weźmie łącznie około 250 osób. Scenariusze warsztatów zostaną zebrane i opublikowane w specjalnym pakiecie metodycznym, udostępnionym nieodpłatnie zainteresowanym nauczycielom. Warsztaty zostaną zaprojektowane i zrealizowane przez doświadczonych edukatorów: Annę Janinę Klozę, Katarzynę Niziołek i Mariusza Sokołowskiego (zob. w zakładce O Fundacji/Zespół Fundacji).

Tematy warsztatów:
- Historia zapisana w przedmiotach
- Elementy kultury żydowskiej
- Życie codzienne w białostockim getcie
- Heroiny w ruchu oporu w białostockim getcie
- Sprawiedliwi wśród Narodów Świata

Udział w warsztatach będzie nieodpłatny. Rekrutacja: lipiec-wrzesień 2013.

Projekt realizowany jest dzięki dofinansowaniu ze środków z budżetu Miasta Białegostoku i Samorządu Województwa Podlaskiego.

indeksLogo500
ENGLISH:

August 2013 brought the 70th anniversary of two inseparably connected tragic events: the Bialystok ghetto uprising, and the ultimate liquidation of the ghetto (1943). In relation to this anniversary, the Podlaskie Museum organized an exhibition devoted to the history of the local Jewish community, which presented their turbulent lot in the 20th century, and the University of Bialystok Foundation – in cooperation with the museum – supplemented the exhibition with educational workshops and educator’s materials. The workshops were intended to cover the little known parts of the local history, as well as to use innovative educational approaches. Gymnasium and high-school students were provided with a chance to get to know the past of the city by discovering the stories behind everyday objects, the elements of Jewish culture, the living conditions in the ghetto, the history of women who fought in the ghetto resistance movement, and the difficult choices of people who helped the Jews during the war.