tn ZrozumiecBialystokPlakat

Wydana w 2015 roku książka Marcina Kąckiego Białystok. Biała siła, czarna pamięć wzbudziła duże zainteresowanie czytelników z całej Polski, nie tylko mieszkańców Podlasia - u nich jednak przede wszystkim wywołała emocje, zarówno negatywne, jak i pozytywne. Białostoczanie mieli już okazję porozmawiać z autorem reportażu podczas spotkania promocyjnego w ramach Festiwalu Literackiego „Zebrane”, nie wszyscy jednak mogli w nim uczestniczyć, a wielu spośród obecnych nie zdążyło zapoznać się z książką.

Zapraszamy Państwa do udziału w rozmowie pod hasłem Oto czym jesteśmy/jesteście - zrozumieć Białystok. Warsztaty z publicznej dyskusji (na marginesie książki Marcina Kąckiego Białystok. Biała siła, czarna pamięć). Naszymi gośćmi będą ludzie związani z Białymstokiem i działający na rzecz miasta, reprezentanci różnych środowisk – naukowcy, animatorzy kultury, muzealnicy, dziennikarze. Chcemy nie tylko dać białostoczanom możliwość ustosunkowania się wobec samej książki i medialnej reakcji na nią, ale też zainicjować dyskusję na temat złożonej przeszłości i tożsamości miasta. Nasze stanowisko zawarłyśmy w zamieszczonym poniżej tekście, na który złożyło się osiem tez. Nie zakładamy ani własnej nieomylności, ani wyczerpania tematu – zależy nam na wymianie poglądów, nawet jeśli będzie to oznaczało polemikę. Zależy nam na Państwa obecności i głosie.

dr hab. Danuta Zawadzka
dr Katarzyna Niziołek
dr Katarzyna Sawicka-Mierzyńska

NASZE TEZY: pdfOto czym jesteśmy/jesteście – zrozumieć Białystok Warsztaty z publicznej dyskusji

Spotkanie odbędzie się 21 stycznia o godz. 18, Plac Uniwersytecki 1, aula (1 piętro).

Organizatorzy:
Zespół Badań Regionalnych