Pracownia Sztuki Społecznej. Warsztaty artystyczno-badawcze 2015

Od marca pracujemy w ramach dwóch kolejnych warsztatów: "Animacja przestrzeni publicznej" oraz "Fotografia społeczna - socjologia wizualna". Warsztaty prowadzą: Maciej Białous, Katarzyna Niziołek, Wojciech Wądołowski i Przyjaciele. :)

Animacja przestrzeni publicznej

Podczas warsztatów studenci projektują i realizują serie małych interwencji w przestrzeni publicznej miasta. Celem warsztatów jest rozwinięcie praktycznej wiedzy studentów na temat przestrzeni publicznej i obywatelskiej partycypacji, ze szczególnym uwzględnieniem takich zagadnień, jak: interes publiczny/prywatny, działanie artystyczne i społeczne, praktyki życia codziennego i komunikacja międzykulturowa. Podejścia możliwe do zastosowania: strategie sytuacjonistyczne, etnometodologia, performans, partyzantka artystyczna, prowokacja kulturowa i inne. Interwencje (w zależności od ich rodzaju i możliwości/preferencji uczestników) są dokumentowane w formie pisemnej, dźwiękowej lub wizualnej (fotografia, video).

Fotografia społeczna - socjologia wizualna

Warsztaty poświęcone są wzajemnym związkom fotografii i zjawisk z przestrzeni społecznej. Z jednej strony mają za zadanie ukazać proces powstawania fotografii, z drugiej - "życie fotografii" w przestrzeni indywidualnej, społecznej i wirtualnej. Dyskutowane zagadnienia to m.in.: socjologia wizualna, kultura wizualna, ikonosfera codzienności, język fotografii, relacje miedzy fotografią a naukami społecznymi, mediami, sztuką, fotografia a manipulacja. Przedstawione zostaną wybrane gatunki fotograficzne, metody badań wizualnych, fotografia jako metoda badawcza. O różnych technicznych aspektach fotografii opowiedzą białostoccy fotograficy, m.in. Piotr Czechowski i Sławomir Gawryluk.

Jest to już trzecia warsztatowa odsłona Pracowni Sztuki Społecznej. A wcześniej było tak:

I tak:

tn 20140609-458tn 20140609-480tn 20140609-442

/wszystkie foty - Marcin Onufryjuk/

Z efektami aktualnie realizowanych warsztatów będzie można zapoznać się - aktywnie! - już w maju, podczas Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki. Już dziś zapraszamy! :)))

Warsztaty realizowane są nieprzerwanie od początku 2014 r. w ramach współpracy z Instytutem Socjologii UwB oraz dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego.

Logo WP pola ochronne c9