Jaka praca dziś... Jaśmina Wójcik i pracownicy Fast

plakat jasmina wójcik

Jaśmina Wójcik „Jaka praca dziś?”

Spacer akustyczny oraz odtworzenie hasła z Białostockich Zakładów Przemysłu Bawełnianego „Fasty”, 27.09.2014, godz. 11.00 – start z Galerii Arsenał w Białymstoku.

Projekt artystyczny Jaśminy Wójcik „Jaka praca dziś?” nawiązuje do historii białostockich „Fast”. Pracując nad nim, artystka współdziałała z byłymi pracownikami zakładów. To ich indywidulane historie i wspomnienia nadały ostateczny kształt projektowi. Artystka w swym koncepcie nawiązuje do obecnie okaleczonego napisu, witającego niegdyś w formie ideologicznego hasła „Jaka praca dziś – taka Polska jutro”, ówczesnych pracowników Zakładów. Dzięki symbolicznemu odwołaniu do propagandowego hasła, próbuje zdiagnozować zmiany zachodzące w lokalnej społeczności w perspektywie globalizacji, a także zadaje pytanie o zasadność i istotę współczesnych haseł bądź komunikatów z przekazem ideologicznym. Kontekst lokalność versus globalność oraz okres przemian ustrojowych z perspektywy miasta i mieszkających w nim ludzi stanowią tło działań́ artystycznych angażujących byłych pracowników zakładów „Fasty”. To oni, wraz z artystką, odtworzą napis z Fast, umiejscawiając go przy ul. Kalinowskiego w Białymstoku.

tn 05270011

Fot. Paulina Tumiel, "35 lat później", 2010

Działanie rozpocznie się o godz. 11.00,  27 września, spacerem akustycznym, podczas którego odtworzone zostaną wspomnienia byłych pracowników „Fast”.

Osoby zainteresowane udziałem w wydarzeniu, zapraszamy pod Galerię Arsenał. Ruszymy korowodem z literami, by umieścić je przy ul. Kalinowskiego.

Więcej informacji na temat projektu, w wywiadzie Andrzeja Bajguza z Jaśminą Wójcik oraz Fundacją Słowa i Rzeczy w Polski Radiu Białystok: http://www.radio.bialystok.pl/kultura/wydarzenia/id/115239.

Działanie artystyczne jest częścią Projektu sztuka/globalizacja: http://www.slowairzeczy.org/sztukaglobalizacja.html

Organizator: Fundacja Słowa i Rzeczy
Partnerzy Projektu: Galeria Arsenał, Fundacja Uniwersytetu w Białymstoku (UwB) Universitas Bialostocensis
Patronat medialny: O.pl, Obieg, Gazeta Wyborcza, Notes na 6.tyg., Białystok Online
Patronat honorowy: Rektor Uniwersytetu w Białymstoku, Prezydent Miasta Białegostoku
Wsparcie mediowe: Młody Wschód

Zrealizowano przy wsparciu finansowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego w Białymstoku.

Jaśmina Wójcik
ur. 1983, mieszka i pracuje w Warszawie, Asystentka w Pracowni Multimedialnej Kreacji Artystycznej prof. Wiktora Jędrzejca na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych od 2008 r. Dyplom z wyróżnieniem w Pracowni Multimedialnej Kreacji Artystycznej prof. Stanisława Wieczorka i aneks w Pracowni Przestrzeni Audiowizualnej prof. Grzegorza Kowalskiego w 2008 r.
Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w roku 2007/2008.
Laureatka I nagrody w Konkursie Samsung Art Master w 2007 r.
Wybrane prace: 2014 - Zakłady Ursus 2014; 2013 - Posag Siedmiu Panien; 2012 - Chowanie człowieka między ludźmi bez kontaktu z naturą doprowadza go do wynaturzeń, wystawa w Miejscu Projektów Zachęty, Warszawa; 2011 - projekt w przestrzeni miejskiej Kazimierza Dolnego, akustycznyc spacer po miasteczku, którego już nie ma pt.: "To mogło wydarzyć się także i teraz"; 2010 - "Hommage a Henryk Stażewski", wystawa w Galerii 2.0; 2008 - MOBILITY Trienalle of Contemporary Art, Praga, Czechy (videoinstalacje); 2009 - SIEGesIKONen, Humboldt Berlin, Niemcy (video); 2009 - lokal_30 w Royal Scotish Academy of Art and Architecture, Edynburg (video)
(źródło: http://artvolver.com/pl/artist/jasmina-wojcik, www.jasminawojcik.pl, www.jasminawojcik.blogspot.com).