KOT(D) DLA TOLERANCJI - WARSZTATY DLA NAUCZYCIELI I EDUKATORÓW

Fundacja Uniwersytetu w Białymstoku Universitas Bialostocensis i Centrum im. Ludwika Zamenhofa zapraszają na premierę książki "Kot(d) dla tolerancji", połączoną z warsztatami dla nauczycieli i edukatorów. W planie także – pokaz slajdów i filmu z realizacji projektu. Warsztaty poprowadzą: Katarzyna Niziołek i Anna J. Kloza. Uczestnicy warsztatów otrzymają książkę gratis i dyplom potwierdzający udział w spotkaniu. 17 grudnia, godz. 18.00 w Centrum im. Ludwika Zamenhofa (przy ul. Warszawskiej 19). WSTęP WOLNY!

„Kot(d) dla tolerancji” to projekt edukacyjny zainspirowany bajką Moisesa Gutierreza Raimundeza o kocie Kolorze, początkowo napisaną na potrzeby zajęć plastycznych prowadzonych przez Renatę Kaczyńską-Łubę w VII Liceum Ogólnokształcącym w Białymstoku. Bajka zainspirowała animatorów z Centrum im. Ludwika Zamenhofa i Fundacji Uniwersytetu w Białymstoku do stworzenia cyklu warsztatów opartych na metaforze PODRÓŻY, zmuszającej do twórczego pokonywania ograniczeń komunikacyjnych, jako drogi do poznania siebie i innych. Poprzez stwarzanie okazji do spotkania z INNOŚCI¡ i otwarcia uczestników na doświadczenie RÓŻNICY, proponowane w książce scenariusze zajęć (do zrealizowania w warunkach szkolnych lub pozaszkolnych) mają wesprzeć nauczycieli i edukatorów w trudnym zadaniu rozwijania w swoich uczniach i podopiecznych niezbędnych we współczesnym świecie kompetencji międzykulturowych: wrażliwości na drugiego człowieka, otwartości poznawczej i tolerancji wobec odmienności. Przedstawione w niej warsztaty zbudowane zostały na połączeniu nowatorskich, interdyscyplinarnych i interaktywnych technik dydaktycznych wykorzystujących sztukę (plastyka, literatura, teatr) oraz nauki w terenie, bezpośrednio w miejscach, w których spotykamy się z kulturową odmiennością.