BOJARY. Wystawa i album. Wernisaż 3 grudnia

3 grudnia wspólnie z Centrum im. Ludwika Zamenhofa zapraszamy na wernisaż wystawy BOJARY, któremu towarzyszyć będzie prezentacja wydanego przez Fundację albumu pod tym samym tytułem.

Projekt BOJARY
3 grudnia (piątek) 2010 r. godz.18.00
Centrum im. Ludwika Zamenhofa
Wystawa czynna do 31.01.2011 r.

W programie wernisażu:
Projekcja filmu „Bojary” Beaty Hyży-Czołpińskiej (udostępniony przez TVP Białystok)
Prezentacja multimedialna „Bojary” Andrzeja Trzcińskiego

Położone wprawdzie w śródmieściu, lecz nieco na uboczu ruchliwego centrum, są Bojary miejscem w Białymstoku szczególnym. Wciąż autentycznym – pomimo kolejnych, brutalnych ingerencji w historyczną tkankę – jednym z nielicznych obszarów miasta, który przetrwał obie wojny niemal bez uszczerbku. Wobec ogromu zniszczeń jakie dotknęły Białystok, Bojary stanowiły jeszcze do niedawna prawdziwą enklawę dzielnicy – ogrodu, malowniczych ulic i zaułków oraz tradycyjnej, w większości drewnianej zabudowy. Małgorzata Dolistowska, fragment wstępu do albumu BOJARY.

Projekt BOJARY – wystawa multimedialna ukazująca jedną z najbardziej niegdyś urokliwych dzielnic Białegostoku wraz z jej klimatem, wyglądem oraz mieszkańcami. Wystawa jest finałem rozpoczętej przed rokiem przez Centrum im. Ludwika Zamenhofa akcji zbierania archiwalnych fotografii i wspomnień mieszkańców Bojar. Z okruchów pamięci – relacji, obrazów zatrzymanych w kadrze – wyłania się obraz dzielnicy barwnej, tętniącej życiem, nęcącej nieodpartym urokiem przyjezdnych, dla mieszkańców zaś wręcz magicznej, utożsamianej z idyllą dzieciństwa i młodości. Wystawie towarzyszy album z najciekawszymi zdjęciami zgromadzonymi w trakcie pracy nad projektem, wydany przez Fundację Uniwersytetu w Białymstoku. Wydawnictwo jest bezpłatne. Będzie je można otrzymać w czasie wernisażu. Liczba egzemplarzy ograniczona.