Fundacja Uniwersytetu w Białymstoku

Otwarcie wystawy "Uwiecznić Atlantydę"

W niedzielę 19 września o godz. 12.00 w małej sali gimnastycznej Gimnazjum im. ks. W. Rabczyńskiego w Wasilkowie odbędzie się uroczyste podsumowanie projektu „Uwiecznić Atlantydę”.
 
Na wystawę, będącą pokłosiem projektu złożą się zdjęcia uczestników tworzące kolekcję „Podlaska Atlantyda” oraz cykl fotografii Piotra Świderskiego p.t. „Portrety Tutejszych”.

Projekt został objęty honorowym patronatem Rektora Uniwersytetu w Białymstoku, Wojewody Podlaskiego, Podlaskiego Kuratora Oświaty oraz Burmistrzów Krynek i Wasilkowa.

Fundacja Uniwersytetu w Białymstoku jest organizacją wspierającą projekt.
 

Wspomniana inicjatywa to seria warsztatów wielokulturowych i fotograficznych, których, uczestnikami było dwudziestu gimnazjalistów z Wasilkowa i Krynek. Młodzi mieszkańcy obu miasteczek na przełomie maja i czerwca b.r. próbowali utrwalić za pomocą obiektywu aparatu, wielokulturową spuściznę rodzimych miejscowości i regionu, które w zastraszającym tempie znikają z kulturowego krajobrazu. Kompetencji niezbędnych do świadomego i efektywnego realizowania tego trudnego zadania dostarczyły im szkolenia z zakresu profesjonalnej obsługi aparatów cyfrowych, a także wielokulturowe warsztaty prowadzone przez znawców tematu. Kulturę żydowską przybliżyli im m.in. pracownicy Instytutu Socjologii UwB Radosław Poczykowski i dr Katarzyna Sztop-Rutkowska, kulturę białoruską pracownik Muzeum Wsi Białostockiej Julita Charytoniuk, a świat polskiego islamu opiekun meczetu w Kruszynianach Dżemil Gembicki. W międzyczasie uczniowie podczas tzw. wyjazdów plenerowych uwieczniali supraski Monaster, tykocińską synagogę, sanktuarium w Świętej Wodzie czy meczet w Kruszynianach. Obok możliwości obcowania z zabytkiem prowadzący warsztaty aktywizowali młodzież do podjęcia z nimi swoistej „interakcji”. Na żydowskim kirkucie na ul. Wschodniej młodzież techniką frotażu kalkowała symbolikę macew, a następnie odszyfrowywała hebrajskie inskrypcje umieszczone na nagrobkach.

Warsztaty i zajęcia plenerowe miały dostarczyć młodzieży niezbędne kompetencje do świadomego poznawania lokalnej historii i kultury, aby z większą empatią i wrażliwością zaczęła postrzegać wspólne wielokulturowe dziedzictwo naszego regionu. Natomiast wspólne spotkania miały stać się pretekstem do lepszego poznania i nawiązania nowych znajomości.

Wspomniana wystawa jest jednym z kilku efektów inicjatywy. Pod koniec września ukaże się również książka metodyczna z opisem projektu oraz scenariuszami zajęć na temat wielokulturowości Podlasia. Stroną redakcyjną zajęła się Anna Młynarczuk (Wydział Pedagogiki i Psychologii UwB). Publikacja „Uwiecznić Atlantydę. Wielokulturowość Podlasia w edukacji nieformalnej” będzie przekazana nieodpłatnie do szkół i stowarzyszeń. Będzie również możliwość ściągnięcia jej ze strony projektu (www.atlantyda.edu.pl) lub ze strony Fundacji UwB (www.fundacja.uwb.edu.pl).

Dane adresowe:

Fundacja UwB
ul. M. Skłodowskiej-Curie 14
15-097 Białystok
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.